På torsdagen meddelade regeringen att idrotts-, fritids- och kulturaktiviteter för barn födda 2005 eller senare ska kunna hållas öppna. De undantas därmed från rekommendationen om att hålla icke-nödvändig verksamhet som drivs av bland annat kommuner stängda.
Läs mer på Hippson.seI det här Tik-tok-klippet har den som gjort det verkligen hittat rätt låt för tillfället. Är det fler som känner igen sig i att man har mer hö på och i kläderna än i höpåsen man försökt packa.
Läs mer på Hippson.seDet råder olika förutsättningar för landets ridskolor med anledning av coronapandemin. Hippson har tidigare rapporterat om Ronneby RK som inte kan starta upp sin ridskoleverksamhet. Hos Mariestads RK går det däremot bra – men med restriktioner.
Läs mer på Hippson.seHej. Jag har svår att få till galoppen inne på banan. Jag har en väldigt försiktig häst som hoppar med bra teknik men som lätt blir spänd. När han blir spänd är det svårt att få den där stora galoppen på honom som jag behöver. Hur ska jag tänka inne på banan för att få till en bra och stor galopp utan att skapa för mycket spänning i hästen?
Läs mer på Hippson.seHåller du dig varm under ridturen? I veckans tävling, som arrangeras i samarbete med Sveland Djurförsäkringar, kan du vinna en snygg jacka.
Läs mer på Hippson.seCoronapandemin satte stopp för Jönköping Horse Show men 2021 är tävlingen tillbaka igen. Den 27-31 oktober är det dags för femte upplagan av tävlingen. Redan i slutet av februari öppnar kvaltävlingarna upp.
Läs mer på Hippson.seBrand i stall, hästar som gått ner sig i diken eller djur som har fastnat. Detta är exempel på nödsituationer där räddningsarbetare kan behöva rycka ut. Magnus Libert, vid Södertörns brandförsvar, berättar om hur arbetet går till vid djurlivräddning och ger värdefulla tips till djurägare vid en nödsituation.
Läs mer på Hippson.seI Brämhult ligger en välskött och unik hästgård med ett stort bostadshus, stall, lösdrift och egen ridbana. Och med endast 8 minuter till Borås och 45 minuter till Göteborg ligger den på behagligt pendlingsavstånd.
Läs mer på Hippson.seFörst säkrade Mathilda Karlsson, som numera rider för Sri Lanka, en OS-plats men så strök Internationella ridsportförbundet, FEI, resultatet. Med OS uppskjutet ett år fanns tid att överklaga till CAS men beslutet efter den förhandlingen dröjer.
Läs mer på Hippson.seRegion Stockholm håller på att utreda var man ska placera regionens ambulanshelikopter. Ett förslag är på hästtäta Värmdö, ett förslag som väcker protester.
Läs mer på Hippson.seDen här söta pållen har lite väl bråttom i hagen. Plötsligt halkar den i gräset, eller var det meningen hela tiden att den skulle lägga sig ner?
Läs mer på Hippson.seDen 28 januari är det dags för Ryttargalan 2020, som i år blir digital och direktsänd. Här är priserna som delas ut och de nominerade till galan.
Läs mer på Hippson.seLängtar du efter Gothenburg Horse Show och tävlingar i Scandinavium? Nu släpper arrangören en podcast där det bjuds på hästsnack och starka minnen från Göteborg.
Läs mer på Hippson.seVem tycker du borde vinna priset som den starkast lysande stjärnan under 2000-talet? Det ska nu avgöras i kategorin "Stjärnornas stjärna" vid årets digitala ryttargala.
Läs mer på Hippson.seLina Wiman sålde en häst till en privatperson för snart tre år sedan. Nu hävdar köparen att det är fel på hästen och stämmer säljaren, något som är fullt möjligt eftersom hästköp regleras under konsumentköplagen. Nu kämpar Lina för att lagen ska ändras, med hjälp av en namninsamling.
Läs mer på Hippson.se– TEMA: Trendspaning
– Porträtt: Carl Hedin
– Hitta flytet med kavaletti
– Lyft dressyren med musik
– Mental träning för föräldrar
– Säkerhet hos veterinären
...och mycket, mycket mer!