18 december 2018, 11:55
Som avslutning på tävlingsåret har Cous Cous Que och tyska ryttaren Franz Salzgeber blivit inbjudna till Olympia Horse Show för höjdhoppningsklassen "The Cayenne Puissance".
Text: Annelie Eriksson
Foto: Privat
Under måndagen startade tävlingarna i London, på Olympia. Hästefesten inleddes med dressyr, men under helgen blir det även hoppning och show.
I onsdagens höjdhoppning kommer de svenska färgerna att representeras genom SWB-valacken Cous Cous Que (f. 2004, e. Quite Easy, u. Lystra, ue. Irco Mena).
– Vi köpte honom som föl av familjen Tinglöf som har fött upp honom, berättar Renée Johansson.
Hoppar högt med gott självförtroende
Renée har själv ridit in och utbildat hästen upp till svår klass, men det fanns en viss tävlingsklass han gillade lite extra.
– Eftersom det visade sig att Cous Cous med sin enorma kapacitet och sitt mod passade bättre till höjdhoppning, så har Franz Salzgeber tävlat honom i det och har hoppat över 2,20 meter.
Cous Cous tävlas i banhoppning av Renée själv eller av Franz någon gång ibland, och tränas även till vardags av dem båda.
Gästspelar på bröllop
När det inte är tävling i fokus för Cous Cous är han hemma på ridanläggningen i Baden Württemberg i Tyskland. Tillsammans med Renée åker han på bröllop och även begravningar.
– Det är verkligen en härlig häst eftersom han är så cool och modig.