Hippson-TV
Nyheter
Publicerad: 2020-06-03Dags för WEckans utmaning! Hjälp varandra att hålla inspirationen uppe nu när det inte finns några tävlingar. Varje vecka lägger vi ut en utmaning här - filma när ni rider hindret eller övningen och lägg som kommentar under inlägget! Tillsammans sprider vi WE-glädje! Det är tillåtet att kommentera andras ritter men BARA positiva kommentarer här, detta handlar om inspiration och pepp! Den här veckan blir det Sidvärts med bom. Det är ett av mina favorithinder (Ärligt talat så går alla hinder under den kategorin för mig) Det är en sån kul utmaning att få till bra övergångar, på rätt plats. När det gäller själva hindret så är det överkorsningen som ska fungera. Man får se upp så hästen inte sätter hovarna bredvid varandra istället för att korsa dem framför och förbi. Utmaningen för er som har övat sidvärts förut är att hålla koll på övergångar och överkorsning. För er som inte provat ännu så är min utmaning till er att lägga fram en bom och rida an på den rakt framifrån , mitt på bommen, göra halt med frambenen på ena sidan och bakbenen på andra och sen flytta hästen ett par steg åt sidan åt det håll som hästen har lätt för. Beröm och kliv av rakt framåt. Ett tips är att ha bommen placerad rakt under dina hälar när du kikar ner. Då ligger den en bit från både fram och bakhovar. Det här är ett svårt hinder men så kul när hästen har förstått och utmanande för oss ryttare. Till nästa vecka utmanar jag Marika Lundh att lägga ut en ny utmaning. Hälsningar Ulrika Pernler
Publicerat av Svenska Ridsportförbundet - Working Equitation Måndag 1 juni 2020
Utmaning – sidvärts med bom: ”Ett av mina favorithinder”
Ulrika Pernler tävlar dressyr och working equitation på hög nivå. Dessutom är hon domare, tränare och ridlärare. I en utmaning på Facebook visar hon en riktigt fiffig övning, som går ut på att flytta hästen sidvärts över en bom.
– Det är ett av mina favorithinder. Det är en kul utmaning att få till bra övergångar, på rätt plats, menar hon.
Missa inte klippet ovan och prova om du kan få till det lika fint. Ulrika uppmanar andra att lägga upp sina filmer vid inlägget i gruppen Svenska ridsportförbundet – Working equitation på Facebook. Ulrika har även tipsat om just den här övningen i kunskapsmagasinet i Hippson. Se länken nedan.
Mer i Hippson-TV

Boxlek eller stretchingövning eller ett nytt sätt att hantera vattenkoppen?
Har du någon gång haft en häst som inte följer givna mönster? Det franska stoet Unita de Vallois har helt klart en udda uppfattning om hur vattenkoppen ska användas eller också har hon ett avancerat sätt att hålla sig mjuk och rörlig. Vad gör din häst i boxen som är lite udda?
Sett 761 ggr

Ung finsk travkusk i dramatisk omkullkörning och räddning
Den 19-årige kusken Tino Keväänranta vägrade att släppa taget efter att hästen börjat skena sedan de kört på en stor snöklump som fick sulkyn att välta och Tino föll ur. Precis som ryttare för drillades att hålla fast i tyglarna vid avfallningar, gäller samma sak för kuskar: håll kvar tömmarna. Det är inte alltid det säkraste rådet och idag uppmanas inte längre ryttare och kuskar att till varje pris hålla fast i tygel eller töm. Inom travvärlden hyllas den unga kusken världen över efter hjälteinsatsen som innebar att hästen klarade sig från skador och inga andra ekipage kom i vägen. Både Tino Keväänranta och hästen klarade sig fint.
Sett 6228 ggr

Sveriges mest rutinerade dressyrryttare Ulla Håkanson visar sin naturträning
Göteborgs-Posten har uppmärksammat Ulla Håkansons långa och framgångsrika karriär med en fin film med hennes klassiska naturträning, ute i skogen hemma i Gärds-Köpinge. Ulla Håkanson delar med sig av det viktigaste hon har lärt sig under sitt långa ryttarliv, väl sammanfattat.
Sett 2057 ggr

Se klippet: All Ins lillasyster visar upp sig
All Ins omtalade helsyster har nu fått sitt namn. Det lilla stofölet heter H&M Fall In Love "Ally" och i det här klippet får vi se när hon testar en sprallig galopp på de vingliga små benen.
Läs mer om fölet och All Ins andra syskon i artikeln här
Sett 5375 ggr
När transportskydden hittat till catwalken
Ibland kan mode vara svårt att förstå sig på. Som när de klumpiga och otympliga transportskydden helt plötsligt dyker upp på catwalken – på benen på en mannekäng …
Sett 3656 ggr
Lotta Wahlborg bjuder på söndagstips
Lotta Wahlborg driver Grevagården i Skövde tillsammans med sin familj, hon är B-tränare i hoppning, banbyggare och dessutom uppfinningsrik. Hon hörde av sig till Hippson för att dela med sig av ett smart söndagstips.
– När man inte vill stänga av vattnet i vattenkoppar med självpåfyllning, säger hon.
Då tar hon helt enkelt till en håv och fiskar upp havre, strån och annat som hamnat i vattenkoppen.
Sett 3411 ggr
Pärlemormoln upplevda från hästryggen
Linnéa Björkström delar med sig av ett filmklipp från en uteritt nyligen med hästen Swimming Pool. Det var i Uppsalatrakten som väderfenomenet pärlemormoln inträffade.
– Detta är pärlemormoln och det är ganska ovanligt att de syns såhär långt söderut i landet. Mer vanligt i norr, berättar Jannicke Geitskaret, meteorolog på SVT.
Linnéa berättar att Swimming Pool, eller Swimpan som han kallas, är en tolvårig valack och tidigare travhäst som gått V75-lopp. Linnéa håller på att skola om honom med sikte på att starta fälttävlan till sommaren.
Sett 588 ggr

Den coolaste katten i hästhagen
Här har vi en riktigt cool katt som inte har några som helst problem med att skaffa nya vänner. De unga Clydesdale-hästarna är nyfikna, men katten verkar vara ganska nöjd med uppmärksamheten.
Sett 1155 ggr

Hästar rids genom öppen eld för att renas
Ett hundratal hästar rids varje år genom öppen eld under festivalen Las Luminarias i San Bartolomé de Pinares, Spanien. Traditionen sträcker sig flera hundra år tillbaka i tiden och är en del av firandet av djurens skyddshelgon, Saint Anthony, i januari. Elden och röken sägs rena hästarna, samtidigt som de får skydd av helgonet under det kommande året.
Sett 2322 ggr

Tandproblem hos häst – se hur veterinären lagar en sprucken tand
I två videofilmer visas hur en tand lagas på en häst, det borras upp och fylls i, härdas och slipas ner, väldigt likt när du själv går till tandläkaren och lagar ett hål. Den stora skillnaden blir alla verktyg och hjälpmedel som krävs för att lag långt in i hästens mun. Teamet på den belgiska veterinärkliniken Equitom delar med sig av några av deras mer speciella fall och i det här fallet ett rutiningrepp. Känsliga tittare varnas för att denna video kan upplevas som obehaglig då det är ganska närgånget filmat från hästens mun, men detta är en film med lite eller inget blod.
Sett 690 ggr
Liknande webbartiklar
- Working equitation – en gren med stor potential
- Åsa rider VM på sin kallblodstravare: ”Jag är otroligt stolt och glad”
- Cartaxo gör piaff och passage: "Guld värt med skolhästar som kan sina saker"
- Åsa och kallblodstravaren Lapp Glans gjorde internationell WE-debut
- WE med en världsmästare
- Sverige kan få lag till VM i Working Equitation i maj
- Gästbloggen: Dressyr = pardans med ett ostyrigt hangarfartyg
- Ryttarutmaning i hinderbanelopp: ”Hoppas kunna nätverka mer mellan disciplinerna”
- Utmaning utan stigbyglar sprider sig: ”Förbättrar sitsen, inverkan och känslan”
- Mästaren tipsar – så rider du WE-hindren
Mest sedda
- Glad Bruno lämnar hagen med elegant språng: ”Har vant mig vid hans hittepån” (71252 gånger)
- Peder Fredricson – en riktig konstnär (48882 gånger)
- "...du måste vara tuff" (12836 gånger)
- När leran besegrar ryttaren (9131 gånger)
- Kickar igång veckan med åsnan Gunnars glädjeskrik (8698 gånger)
Populära taggar
Hitta snabbt
Aktuella samarbeten
Senaste expertsvaren



Fråga experterna
Mest läst
Håll dig uppdaterad
Senaste numret
– TEMA: Framtidens Ridskola
– Porträtt: Emma Emanuelsson
– Tömkör för framåtbjudning
– Pararyttarens favoritövning
– Kolikens ABC
– Lär hästen lasta sig själv
...och mycket, mycket mer!