Emma Csendes är säkerheten själv på hästryggen. För tre år sedan välkomnade hon och Beyoncé våren med en fartfylld barbackagalopp.

Emma Csendes är säkerheten själv på hästryggen. För tre år sedan välkomnade hon och Beyoncé våren med en fartfylld barbackagalopp.

27 februari 2019, 19:59

Härlig – och våghalsig – barbacka vårgalopp

Emma Csendes är en ryttare och hästtjej som gillar utmaningar. Tar hon inte med hästen till pendeltågsstationen så sätter hon av i full galopp – barbacka.
I klippet ser vi henne på tioåriga stoet Beyoncé (e. Business xx ue. Green River xx) i full galopp längs grusvägen. Visst blir man nyfiken på hur det slutar – och om det var planerat.
– Ja, det var en planerad busgalopp och hon rids vanligtvis ut utan något huvudlag alls, så bromsen funkar fint. Jag avskyr att ramla av så jag undvek det den här dagen, säger Emma till Hippson.

Länk till klippet