Hej!
Jag har en hoppfråga: När jag ska hoppa en trekombination med min häst river vi nästan alltid något av hindren. Jag har prövat att både korta galoppen och länga den, men något blir ändå fel i kombinationen.
Vi klarar nästan alltid första hindret men river nästan alltid det andra eller det sista. Det känns som att han blir längre och längre genom kombinationen och vi tappar då balans.
Har du något tips på hur jag ska rida för att allt ska gå felfritt och balanserat genom hela kombinationen?
Hej!
Jag vill föreslå två övningar som gynnar hästens teknik i sådana här fall.
1. En övning som är bra är att först ha en upphöjd bom (på exempelvis sockerbitar cirka 20 centimeter över marken), därefter 6,10 meter till en "fyrkantig" oxer på 50 centimeter (3 bommar) och sedan 6,70-6,80 meter till ytterligare en oxer på 60 centimeter (4 bommar). Till en början ska markbommarna vara inrullade intill hindren.
Rid igenom övningen i en kort galopp. När hästen är stabil höjer du första oxern något och drar ut markbommen. Ju mer du höjer hindren desto längre dras markbommarna ut (max 60 centimeter). Det här tvingar hästen att hoppa med mer gest och bättre teknik. Så småningom kan du också höja andra hindret lite grann, dock inte mer än till 1.20.
2. Uppställningen till den här övningen är ganska lik den första. Börja med den upphöjda markbommen och sedan 6,10 meter till en oxer. Strax efter oxern placerar du en bom, upphöjd på två sockerbitar (runt 60 centimeter upp i luften). Efterhand kan du länga ut den bommen så att den hamnar upp till 70 centimeter bakom oxern. Detta lär hästen att komma upp och fram med sina framben, och på så sätt att få upp underarmarna.
Lycka till!
Vänliga hälsningar,
KG Svensson
STORA JULNUMRET!
– Porträtt: Kyra Kyrklund
– Tema: Lösdrift
– Lisen om banhoppning
– När hoven blir sjuk
– Massor av julklappstips
...och mycket mycket mer
Läs numret i det digitala arkivet