Det var några intensiva dagar i Sverige, men nu är jag tillbaka i Portugal. Det var väldigt roligt att se Falcao och Cauteloso som gick väldigt fint och ryttarna hade gjort framsteg sen vi sågs sist. Fick rida lite på Falcao och han har verkligen utvecklats både i knopp och kropp. Riktigt fin häst! Fredag kväll sov jag över hos min kusin och fick träffa mitt gulliga kusinbarn Alice. Har planer på att försöka göra en hästtjej av henne ;) Lördag bar det av till Örebro där jag höll träningar i dagarna två. Det var blandad nivå på ekipagen, men en sak hade alla gemensamt och det var en bra attityd. Så roligt när alla verkligen försöker och tar åt sig av instruktionerna. Det var Linnea Lycke som anordnade träningen och de flesta som var med och red var elever till henne. Kul att se att alla satt bra och var schyssta mot sina hästar. Keep up the good job!
Lördag jobbade vi mest med lydnad och fokusera mycket på sits och övergångar. Söndag värmde vi upp på parallellslalomen med övergångar emellan och sedan var det bana. Jag tycker det är viktigt att rida bana då och då. Viktigt att inte tappa fokus och komma ihåg att planera övergångarna.
Det är lite skillnad i väder mellan Portugal och Sverige. Söndag var det runt 30 grader där jag bor och i Örebro runt 4. Tack och lov hade Linnea bunkrat upp med mycket kläder som jag fick låna. Söndag var det kallast, då stod jag i två tröjor, en väst, två jackor, mössa, halsduk, handskar med värmepåsar i, ridbyxor, täckbyxor och skor med värmesulor. Men frös gjorde jag inte!
Söndag kväll åkte jag tåg tillbaka till Stockholm och en annan kusin plus faster. Vi fick inte så mycket tid tillsammans, men bättre det än ingenting.
Denna vecka dra vi till Golega på torsdag. Ska bli så spännande och ser fram emot att tävla we på Altivo. Håll tummarna!
Kram,
Astrid
Instagram: astridhedman
4 duktiga grabbar! Mikael och Cauteloso / Dan och Falcao :)
Glatt gäng efter lyckade lektioner!
Läst 33455 ggr | Kommentarer | Kommentera |
Denna helg byter jag nästan 30 grader och sol mot svensk höst i Örebro. Det blir en träningshelg med helt nya elever så det ska bli väldigt spännande och roligt. Jag är verkligen laddad! Det är Linnea Lycke som har ordnat detta. Ska även förbi en sväng imorgon em på Rotbrunna häst och kursgård där "mina" gamla hästar, Falcao och Cauteloso, bor. Jag ska ha lektion med Dan och Mikael som är ägare vilket jag tycker ska bli jättekul. Ska även passa på att hälsa på några av mina kusiner som bor i området så det blir en intensiv helg.
Igår fick jag veta att jag har kommit med och är anmäld till min första internationella tävling. Jag och Altivo ska åka till Paris sista helgen i november och tävla i working equitation. Ska bli såååå roligt! Altivo känns i fin form så nu har vi först tävling i Golega innan Paris. Tror det blir perfekt uppladdning och ingen tävling kan vara mer stökig än Golega. Är det någon av mina läsare som kommer att vara där får ni gärna skriva en kommentar eller skriva till mig på instagram kanske vi kan ses :)
En annan rolig nyhet är att Dakar har fått en ny ägare. Sara Ståhlnacke är den lyckliga ägaren, tror att de kommer passa perfekt för varann. Dakar blir kvar här några veckor medans Sara flyttar in på sin nya gård. Jag har inget emot det alls för han är så trevlig att rida och hålla på med.
Jag och Altivo kommer ladda!
Dakar såld <3
Ha en bra helg allihopa,
Kram
Instagram: astridhedman
Läst 37090 ggr | Kommentarer | Kommentera |
Vill börja detta inlägg med att säga att jag absolut inte är expert på att lära hästar piaff eller att detta är det enda sättet. Alla hästar är olika och kan behöva olika metoder. Men tänkte att jag skulle skriva lite om piaffen och hur jag brukar träna.
Först och främst så ska piaffen komma av att hästen är tillräckligt stark och väl förberedd för att utföra rörelsen. Inte för att den har lärt sig att rycka upp fötterna från marken. Det är visserligen också ett sätt, men det blir mer cirkus än dressyr.
Första steget mot en korrekt piaff är så enkelt som en övergång från trav till skritt eller skritt till trav. En korrekt utförd övergång från trav till skritt ska ske via ryttarens sits med en bibehållen lätt kontakt. Kan man göra den övergången utan att behöva använda sig av en förhållande tygel har man kommit en bit.
Givetvis får man korrigera med tygeln och ta en förhållning om hästen inte svarar för sitsen. Hästen ska hålla sin balans och mjukt bjuda ner till skritten. Vissa hästar har en tendens att "skena iväg" i skritten och andra "dör". Man kan ha samma "flödestänk" från skritt in i trav. Hästen ska bjuda, inte häva sig iväg in i traven, men samtidigt komma igång aktivt bakifrån.
När man har en bra balans och bjudning i övergångarna kan man börja jobba med stegförändringar i traven. Att man enkelt kan korta upp och länga steget. Det behöver inte vara så stor skillnad i början, det kommer när hästen blir starkare och får lättare för att visa mer skillnad.
Till slut, efter år av träning, ska man förhoppningsvis kunna samla traven ner till piaff på stället. Man kan givetvis också träna detta från skritt. Att sätta igång hästen in i en väldigt samlad trav som så småningom ska bli på stället.
Det är när man börjar närma sig att kunna trampa hästen på stället som det kan vara bra att ha någon på marken. Någon som hjälper till att få hästen att förstå att den ska fortsätta trampa och inte gå ner till skritt. Då är det bra om man har jobbat den en del vid hand så att den inte spänner sig. Jag brukar börja med mina unghästar att de får vänja sig vid att man petar på benen och på baken.
Det brukar vara många ryttare som vill hjälpa till lite extra när man börjar komma ner mot piaff. De sitter och trycker med sätet och använder mycket skänkel för att hålla igång. Målet är att ha hästen så mycket framåt att ryttaren bara kan trampa ner och bak skänkeln, sätta sig lite mer på frammen av triangeln (sittbenen och pubisbenet) och eventuellt ge en impuls ibland med skänkeln eller spöet för att hästen ska piaffera.
I denna rörelse brukar lusitanon ha fördel då de normalt är byggda på ett sätt som gör att de har lätt att "sätta sig" (vinkla sitt bäcken och bakben). Dessutom är de oftast väldigt kvicka och känsliga. Halvbloden kan lätt bli lite långsamma, men givetvis finns det undantag på båda sidorna.
Men det jag ville fokusera på i detta inlägg är alltså att piaffen ska komma från en väl förberedd och stark häst. Är grundjobbet väl utfört blir det ofta en riktigt bra piaff. Sedan kan det alltså vara så som jag skrev att vissa hästar har svårare än andra och kan därför bli mer spända, långsamma, svårare att sätta sig osv.
Jag kommer inte ihåg vart jag läste denna jämförelse, men jag tyckte den var så bra att jag skriver det igen även om jag redan haft med det i ett annat inlägg. Det var en artikel om dressyr för två år sedan tror jag där man jämförde balettdansöser med dressyrhästar. Att om en ballerina inte skulle vara tillräckligt stark, smidig och balanserad för att utföra en svår rörelse skulle det inte tjäna något till då rörelsen inte skulle bli vacker att se på, vilket syftet med balett är. Att det ska se lätt, vackert och harmoniskt ut.
Det går att applicera direkt på dressyr. Är hästen inte tillräckligt tränad för att utföra något kommer det aldrig att bli vackert. Det är inte heller alla som har fysiska förutsättningar för att bli balettdansöser (dressyrhästar). Men man kan dansa ändå och göra så gott man kan med det man har (och ha väldigt roligt på vägen), även om man aldrig kommer att vara med i Svansjön (GP).
Nuno Olivieira skrev också i sin bok att om hästen är spänd i piaffen kommer utförandet aldrig att bli vackert.
Ha en fortsatt bra söndag.
/Hästnörden
Instagram: astridhedman
Läst 43589 ggr | Kommentarer | Kommentera |
Jag har gått på moln hela gårdagen då jag blev hästägare igen efter många år utan egen häst. Det är en fölis som heter Renoir TH. Han är uppfödd i Sverige av Christian Hansson och Ulrika Hübinette. Pappa är St Schufro och mamma är Rascalita från Romancero H - Donnerhall - Pik Bube. Att detta överhuvudtaget är möjligt beror på Ulrika som har valt att sponsra mig med hennes halva av fölet. Jag har inte ens ord för hur tacksam jag är över att hon har valt att satsa på mig och ge mig chansen att få utbilda och tävla en riktigt bra häst. Jag är nämligen övertygad om att Renoir TH kommer att bli något alldeles extra <3
Det känns lite som ett nytt kapitel i min hästkarriär. Spännande även om det är ett tag kvar innan det är dags för R att börja arbeta. Han ska få gå kvar hos Christian tills han är 2,5 år. Då ska han komma hit. Tur att tiden går fort ;)
Här kommer lite bilder på honom och som ni kan se så gör han redan piaff!
Tänkte skriva ett längre inlägg om just piaff på söndag.
Instagram astridhedman
Trevlig helg alla <3
/Astrid
Läst 30624 ggr | Kommentarer | Kommentera |
En vecka går fort när man har roligt. Förra måndagen fick jag hämta upp världens bästa Maria Eriksson på flyget i Porto. Träningsläger! Världens bästa mamma kom tisdag em så det var härligt att ha två av mina favoritpersoner på plats.
Två av mina förebilder, superwomen med känslor <3
Maria var faktiskt väldigt nöjd med mig och hästarna. Phew! Någonting rätt har man gjort i sommar. Jag fick inte alltför många korrigeringar på min sits vilket kändes toppen. Behövde bara påminnas om högeraxeln 2 gånger. De hästar vi fokuserade mest på var Altivo, Enjeitado, Fandi och Giesta. Red även Horus ett par dagar och Maria tror han kan bli riktigt bra i framtiden.
Maria red ganska mycket på hästarna. Jag tänkte stolpa upp vad jag fick jobba med på varje häst. Det är en bra reminder för mig också att tänka igenom vad vi höll på med.
Altivo - Första dagarna fick vi jobba rätt mycket samling. Att han ska gå lite mer av sig själv och att jag kan samla honom utan att behöva förhålla i tyglarna. Hade riktigt härlig känsla i galoppen andra dagen då vi kunde typ galoppera på stället enbart med mitt säte och samlande skänkel. Kul!
I traven har han tendens att kasta fram sitt högra framben och vill inte riktigt böja höger bak. Jag fick tänka att han skulle ha lite mer vikt på höger bogen då jag har förböjt honom till vänster. Jag ska fortfarande ha honom ställd till vänster men tänka att halsen inte ska komma för mycket över vä bog. Fick även jobba med att aktivera höger bak för att få mer böjning i det. Han har varit högre på höger sida i ryggen och känts lite tom under vänster sittben. När han började böja mer i höger bakben kändes det som att han släppte ner den sidan. Jag fick också vara mer om honom med min vänstervad och tänka att jag skulle pumpa upp den sidan. Sista dagen var han ganska trött så då jobbade vi med stretchingen. Han är för stilla i ryggen, speciellt i traven. Jag fick låta honom gå lång och låg och känna att han svingade i ryggen, därifrån kan jag plocka upp honom utan att tappa svinget. Fick även variera att gå från öppna till sluta till förvänd öppna osv för att få igång ryggen. Även där att han ska forma sig efter mina sittben och position. Fick fin känsla så nu ska vi travarbeta lite mer. Blir lätt att jag slarvar med traven eftersom det mest är galopp i we.
Enjeitado - Mjuk som en yllesocka och het som en ugn! Makes sense eller? Det är en ganska bra sammanfattning av vad vi fick jobba med. Även om jag kanske inte tycker yllesockor är så mjuka men om Maria säger att det är så... då är det så ;)
Vi fick göra många "tråkiga" tempoväxlingar på volt i både trav och galopp. Att han ska bli lättare i tyglarna och svara upp lättare när jag vill samla honom utan att förhålla i tyglarna (mjuk som en yllesocka). Att jag är noga med att alltid börja med att gå fram med handen när jag vill länga på steget och känner att han suger på bettet (het som en ugn). Dessa övergångar ska vi nöta så att det blir väldigt lätt och enkelt. Därifrån kan vi utveckla och göra mer skillnad i steglängden. I bytena fick jag hålla kvar min högerskänkel så att han inte kastar ut med baken till höger. Vi jobbade också att han inte ska backa av för mycket i galoppen utan behålla suget även när jag rider bytena. Det var lite samma tänk i piaffen som vi jobbade med sista dagen. Han vill gärna bromsa upp så att jag tappar suget och då kompenserar jag med att dra upp mina skänklar och lätta i rumpan. Nu fick jag verkligen sitta i honom med långa ben medans Maria hjälpte mig från marken. Han ryggade några gånger och då fick jag bara sitta kvar och fortsätta rygga tills han inte ville rygga med, då ryggade vi några steg till och sedan in i piaffen igen. Ur piaffen fick vi träna på att trava ur den, men det behöver vi slipa på. När jag har gjort det i veckan har han hävt sig på så vi ska försöka hitta ett mellanläge. En annan hemläxa vi fick var att korta upp tyglarna i skritt. När jag ska ta tyglarna i den fria skritten så får jag alltid motstånd och han gnisslar tänder. Detta har han gjort sedan jag började rida honom och jag har kanske inte lagt så mycket tid på det. Nu ska jag träna stenhårt och konsekvent med att plocka upp tyglarna mjukt, börja med innertygel och kanske svänga honom samtidigt och lite undan innerskänkel. Så fort han mjuknar och går på tygeln ska jag släppa ifrån mig tyglarna och berömma. Nöta nöta nöta.
Fandi - Unghästridning. I sommar har vi ridit honom mer "in the box". Nu ska han lära sig att hålla sin egen balans och "hitta" kontakten utan att vi tar den. En miljard övergångar med lösa tyglar. Bara hålla honom mjuk, i samma takt och sitta balanserat på honom. Simple as that! Jag gillar verkligen denna häst och jag vet när han har kommit ur sina gamla vanor och grunderna sitter bättre så kommer resten vara plättlätt. Han har massor med kvalité så det blir kul när vi kan börja tävla.
Giesta - Har haft lite problem i galoppen då hon ibland slagit om till korsgalopp och varit rätt spänd i ryggen och lite tittig. Maria red henne 2 dagar och då var det som en annan häst. Jag tror jag har varit lite för ivrig, pushat med nya saker och ridit henne i en för statisk form istället för att variera. När hon har spänt till för något har jag "knölat" dit henne. Nu fick vi lägga massor med volter för att använda böjningen tills hon slappnar av. Lösa tyglar och hitta svinget i ryggen. Ingen korsgalopp när vi var klara med henne. Jag måste komma ihåg att hon bara är riden 1 år även om hon är 6 år. Back to basics och få henne riktigt lydig för skänklarna. Jag tror att jag kommer känna på henne när jag kan börja ställa lite mer krav igen.
Nu blev det ett monsterlångt inlägg. Men summan av detta är nog att förra gången hade jag förböjt och hade för dålig styrsel på både mig själv och hästarna. Då fick jag fokusera på min sits och att sitta mer stilla. Rida hästarna lite rakare och på yttertygeln och vi jobbade en hel del med samling. Det blev kanske lite för mycket utav det arbetet så nu fick jag lösgöra, få hästarna lite lättare och mer självgående. Det jag känner efter att ha ridit en vecka på egen hand är att jag får passa min sits så jag inte blir för yvig igen eller tappar fokus från det. En god sits är A och O! Men väldigt glad att Maria var så nöjd med hästarna och att de kändes fina. Hon är helt galet bra dendär kvinnan <3
Världsmästarhäst och världsmästartränare <3
Mamma var kvar några dagar extra så vi åkte iväg på äventyr i Spanien över helgen.
Vi åkte till Santiago de Compostela och spenderade en eftermiddag där. Häftig stad och vilka byggen. Amazing!
Lördagnatt spenderade vi i Vigo och söndag drog vi till playan. 30 grader varmt. Jag brände mig nästan ingenting (ni kan ju se hur vit jag är) och mamma var en riktig hårding och badade i Atlanten.
Nu är det tomt i huset men mamma kommer snart igen i november då vi ska iväg på nya äventyr om allt går som det ska. På tal om äventyr så har jag ett jättespännande projekt på G. Snart får ni veta ;)
Kram,
Astrid
Instagram: astridhedman
Läst 33674 ggr | Kommentarer | Kommentera |
Läst 36327 ggr | Kommentarer | Kommentera |
Här hittar du alla våra husbloggare
Arkiv
- Februari 2023
- Januari 2023
- Augusti 2022
- April 2022
- Mars 2022
- Januari 2022
- November 2021
- September 2021
- Augusti 2021
- Juni 2021
- Maj 2021
- April 2021
- Mars 2021
- Februari 2021
- Januari 2021
- December 2020
- November 2020
- Oktober 2020
- September 2020
- Augusti 2020
- Juli 2020
- Juni 2020
- Maj 2020
- April 2020
- Mars 2020
- Februari 2020
- Januari 2020
- December 2019
- November 2019
- Oktober 2019
- September 2019
- Augusti 2019
- Juni 2019
- Maj 2019
- April 2019
- Mars 2019
- Februari 2019
- Januari 2019
- December 2018
- November 2018
- Oktober 2018
- September 2018
- Augusti 2018
- Juli 2018
- Juni 2018
- Maj 2018
- April 2018
- Mars 2018
- Februari 2018
- Januari 2018
- December 2017
- November 2017
- Oktober 2017
- September 2017
- Augusti 2017
- Juli 2017
- Juni 2017
- Maj 2017
- April 2017
- Mars 2017
- Januari 2017
- December 2016
- November 2016
- Oktober 2016
- September 2016
- Augusti 2016
- Juli 2016
- Juni 2016
- Maj 2016
- April 2016
- Mars 2016
- Februari 2016
- Januari 2016
- December 2015
- November 2015
- Oktober 2015
- September 2015
- Augusti 2015
- Juli 2015
- Juni 2015
- Maj 2015
- April 2015
- Mars 2015
- Februari 2015
- Januari 2015
- December 2014
- November 2014
- Oktober 2014
- September 2014
- Augusti 2014
- Juli 2014
- Juni 2014
- Maj 2014
- April 2014
- Mars 2014
- Februari 2014
- Januari 2014
- December 2013
- November 2013
- Oktober 2013
- September 2013
- Augusti 2013
- Juli 2013
- Juni 2013
- Maj 2013
- April 2013
- Mars 2013
- Februari 2013
- Januari 2013
- December 2012
- November 2012
- Oktober 2012
- September 2012
- Augusti 2012
- Juli 2012
- Juni 2012
- Maj 2012
- April 2012
- Mars 2012
- Februari 2012
- Maj 2009
- April 2009
- Mars 2009
- Februari 2009
- Januari 2009