Foto: Adobe Stock
En hästhandlare i Skåne förbjuds att handla med hästar. Länsstyrelsens förbud är förenat med vite om 50 000 kronor per häst och kontrolltillfälle. Länsstyrelsens beslut hade överklagats till förvaltningsrätten som gav avslag.
Hästhandlaren har hävdat att hon inte håller eller hanterar några hästar, hon bara förmedlar kontakt mellan säljare och köpare. Länsstyrelsen å sin sida menar att det inte stämmer. De grundar sitt beslut på annonsering av hästar till salu samt dokument från transportörer som kört hästar till Sverige. Där har hästhandlaren stått som mottagare på destinationsorten.
Saknar tillstånd
Förvaltningsrätten skriver i sin dom, där de ger avslag, att det är klargjort att hästhandlaren saknar tillstånd för verksamhet med häst. Frågan har varit om hon trots det bedrivit hästverksamhet som kräver tillstånd. Hästhandlaren hävdar att hon inte gjort det. Länsstyrelsen påstår det motsatta. Förvaltningsrätten skriver att länsstyrelsen både 2013 och 2017 vid kontroller kunnat konstatera att kvinnan bedriver hästverksamhet utan att ha tillstånd. Under en tid hade kvinnans dåvarande make tillstånd men det återkallades för ett år sedan, även det beslutet har överklagats och fått avslag.
Länsstyrelsens förbud står fast
Förvaltningsrätten menar att den annonsering och de hälsointyg som finns från import av hästar visar att kvinnan bedrivit verksamhet utan tillstånd enligt djurskyddslagen. De skriver i domen: ”Eftersom tillstånd inte sökts vid tidpunkten för länsstyrelsens beslut har det funnits fog för att meddela henne förbud samt förena detta med ett vite. Enligt förvaltningsrättens mening är beslutet inte oproportionerligt.”
Tidigare på Hippson.se
Kvinna förbjuds att handla med hästar
Det är inte svårt att förstå att det kan vara svårt för Evelyn Banffy att komma igång med mockningen av hagen när hon får så fint sällskap.
Peder Fredricson inledde veckan starkt tillsammans med Hansson WL. Tillsammans vann de en 1,45-klass i Oliva, Spanien.
Axevalla Hästcentrum är gymnasieskolan där eleverna utbildas med branschen nästgårds. Och eleverna tar med sig kunskap över disciplingränserna.
Ger elever fantastiska möjligheter att satsa på sin ambition
Trots att länsstyrelsen dragit in tillståndet för verksamheten planerar Lena Natt och Dag för fullt för ridläger till sommaren på Akka ridcenter.
Lena Natt och Dag till Skånska Dagbladet: "Det är inte belagt det de påstår"
I helgen genomfördes den första träffen för den svenska European Cup-truppen i fälttävlan. Syftet var att sätta den kadrilj som inleder mästerskapet.
Hans Viebke: "Det är ett bra gäng som har potential att lyckas väl i Lausanne"
Årets Bruksprov hålls på Strömsholm i början på mars och nu är det klart vilka som blir testryttare. I år är det svenska ryttare som tar sig an uppdraget.
Ponnypappan Johan bestämde sig för att förstå sonen Filips hobby på riktigt. En häst köptes in och Johans väg mot fullfjädrad hoppryttare har börjat.
Ibland är det inte helt lätt att hänga med i svängarna när hästen bestämmer sig för vad som är ett potentiellt livsfarligt monster.
Som hästsportens spelbolag jobbar ATG med och för hästarna 52 veckor om året. Varje år. Maria Guggenberger, hållbarhetschef på ATG, om uppdraget.
"Vi är stolta bidragsgivare till Hästnäringens Nationella Stiftelse, HNS"
Den här hästen vet verkligen hur man njuter av söndagsmys. Kolla in det roliga klippet där människan äntligen har förstått var det är skönast att bli kliad!
En läsare har en häst som lätt får strålröta under den blöta årstiden. Hur hanterar man det och hur kan man förebygga problemet?
Världsettan Isabel Werth snuvades på segern i världscupens kür i Salzburg på söndagen. Tysklands Jessica von Bredow-Werdl vann dagens världscupkval.
Familjens ponny smet ur hagen och sprang iväg. Spåren efter honom slutade vid en isvak och familjen sörjer nu sin försvunna ponny.
Pappan till Sundsvalls tidning: "Fanns spår av frambenen i snön"
När Linnea Karlsson var liten såldes hennes ponny Grythöjdens Index, då sju år gammal. 14 år senare är han tillbaka hemma på gården i Småland.
Utmärkt läromästare till familjens barn: "Han har ett bra psyke"
Annelie Eriksson har sålt en häst. Hon delar med sig av tankar kring företagande, försäljning och när man med tur och hårt jobb lyckas få som man vill.
Ett av hästlivets största problem: Hur löser man fodring mitt på dagen? Jo, med hjälp av en höautomat från Dayfeed.
Peder Fredricson är på plats vid tävlingarna i Oliva Spanien. På lördagen blev det en andraplacering tillsammans med Hansson WL i en 1.40-klass.
Sedan 2016 har Lövsta Future Challenge prisat personer, organisationer och företag för deras goda hållbarhetsinitiativ inom hästnäringen.
Det blev svenskt på pallen i den inledande Grand Prix-klassen vid världscuptävlingarna i Salzburg. Patrik Kittel och Delaunay OLD kom på tredje plats.
Under fredagens kväll var Sigrid Bergåkra och fästmannen Jesper Andersson med om en trafikolycka. Sigrid fördes till sjukhus med ambulans.
– TEMA: Trendspaning
– Porträtt: Carl Hedin
– Hitta flytet med kavaletti
– Lyft dressyren med musik
– Mental träning för föräldrar
– Säkerhet hos veterinären
...och mycket, mycket mer!