Arkivfoto: Tomas Holcbecher
I lördagens 1,60-hoppning i Dubai, som ingår i den arabiska ligans världscup, gick det strålande för våra svenska ekipage. Det blev placering för både Linda Heed och Henrik von Eckermann.
Bäst gick det för Linda Heed och Jarvis van D Abelendreef. Ekipaget red en felfri första omgång, sedan fick de ett nedslag i omhoppningen. Totalt blev det alltså fyra fel, något som räckte till en fjärdeplats. Henrik von Eckermann fick ett tidsfel i första omgången och ett nedslag i andra rundan, totalt slutade de på fem fem och en sjätteplats.
Vann gjorde Henriks sambo, Jannika Sprunger med Bacardi VDL, som ett av två dubbelt felfria ekipage.
Fina prischeckar
Även Evelina Tovek med Dalila de la Pomme fick till en fin grundomgång, men slutade på fyra fel. Hon hamnade som första ekipage utanför placering. Linda belönades med drygt motsvarande 150 000 kronor för sin placering och Henrik 65 000 kronor.
Resultat
Under morgonen vann Charlotte Mordasini en 1,45-hoppning tillsammans med tioåriga valacken Valentino Tuiliere, i den tvåstjärniga delen av meetinget i Dubai. Prischecken var värd drygt 100 000 svenska kronor. På andra platsen kom Newton Abbot, tidigare riden av Angelie von Essen, nu med sin ryttare Abdul Rahman Ahmed Ameen.
En man i 20-årsåldern misstänks för att ha fört in sin hand i en hästs könsorgan vid flera tillfällen. En granne blev vittne till händelsen.
En veterinär har fått tillståndet att skriva ut narkotikaklassade läkemedel indraget. Detta efter att han gett läkemedel avsedda för människor till häst.
Att tidigt upptäcka tecken på degenerativ ledsjukdom och artros hos hästen är avgörande. Det ökar möjligheterna att förebygga att tillståndet blir begränsande.
Lagen i årets Global Champions League-serie är klara. Både Malin Baryard Johnsson och Peder Fredricson är med och rider i ligan, om än i olika lag.
Tävlingen kommer till Stockholm i juni – final i Prag i november
Inbrottstjuvar tömde, natten till torsdag, sadelkammaren i ett stall utanför Smålandsstenar. Bara Cindy Sävströms ridhjälm lämnade de kvar.
Till Värnamo nyheter: "Jag är så förbannad, nästan allt är borta"
I maj är det premiär för ett nytt hästevent i Karlskoga. En mässa med mängder av utställare, genomförd tack vare ett stort ideellt engagemang.
Expressen-TV intervjuar Peder Fredricson efter att han har fått ta emot medalj av kungen. Men hur var det, var Peder sen för att han åkte till fel slott?
Söndag bjöd SWB Mälardalen in till en löshoppningsclinic hos Stockholm seminstation. Detta med Avelsvärderingsnämndens Mikael Nolin.
”Vi ska löshoppa med hästens självförtroende och utbildning i fokus”
Moa Berggren arbetar i hela Sörmland som ambulerande hästveterinär. Här berättar hon om sin och kollegornas vardag – samt ger tips inför veterinärbesöket.
Moa Berggren: ”Kan göra väldigt mycket i fält med modern utrustning”
Visst kan snö vara alldeles underbart härligt, även om vi är många som längtar efter vår. Som i det här klippet på skidor efter en dragvillig liten ponny.
Peder Fredricson fick på onsdagen ta emot en hedersmedalj av H.M. Konung Carl XVI Gustaf. Detta vid en ceremoni på Stockholms slott.
Behöver hästar en viloperiod under vintern? Hur lång ska den vara? Ska hästen vila helt eller skrittas? Och när den sätts i gång, hur varsamt ska man gå fram?
Nikki Birkehorn är "född att älska djur", som hon själv uttrycker det. Hon har nyligen spelat in fyra klipp där hon berättar hur man ryktar en häst.
Se de söta klippen: "De vita prickarna blir mindre för varje minut"
Peder Fredricson och Hansson WL toppar FEI:s rankning av de bästa ekipagen i hoppning 2018. Det är två SWB-hästar i toppen, vilket gör listan historisk.
Trubbel var en storfavorit bland eleverna på Halmstads FRK. Efter att han blivit sjuk och somnat in valde ungdomssektionen att hålla en minnesstund.
I appen HoofStep ser du din häst i form av en 3D-animation, som speglar hästens pågående beteende. Om något avviker som kan hota hälsan sänds ett larm direkt!
Oron är stor bland hästägare efter att flera hästar har drabbats av EHV-1. Gittan Gröndahl och Ann Borglund gästade TV4 Nyhetsmorgon på onsdagen.
För tio år sedan fick Lotta Westman upp ögonen för dalesponnyn. Nu har hon två stycken och vill slå ett slag för den vackra och allsidiga rasen.
"Veckans gård" har fin bostad, 13 boxar, ridhus och stor utebana. Den är väl centrerad och de vackra stallängorna av sten bidrar med charm.
Sedan 2006 har över 5 000 ponnyekipage deltagit i Sveland Cup. I år blir det kvaltävlingar i fem zoner och final på Sundbyholm i september.
Hippson nr 1
Special: Bli bäst på helheten. I årets första nummer djupdyker vi i Pether Marknes vinnande system. Tidningen innehåller även unika planeringsmallar för häståret.
Läs mer om innehållet
Dessutom:
Bli prenumerant!
Tecknar du en prenumeration skickar vi specialnumret till dig direkt, utan extra kostnad. Därefter får du ytterligare sex utgåvor. Allt som allt sparar du 198 kronor jämfört med lösnummerpris.