I helgen har tolv mästerskapsmedaljer i hoppning delats ut. Det när inomhus-SM för ponny och children avgjordes på Södertälje ridklubb. Häng med i medaljyran i Hippsons bildspel.
Foto: Haide Westring
Söndagen inleddes med B-ponnyernas SM-final. De tre medaljörerna red felfritt genom hela meetinget och guldet gick till Nelly Lindgren med Stald Fox's Mr Fox.
– Jag älskar hästar och det här var väldigt roligt. Jag hade hoppats på medalj men hade ingen tanke på guld, säger ryttaren till Svenska ridsportförbundet.
Silvermedaljen gick till Nathalie Wennerhorn med Blaengwen Kato Star, medan Meia Löfberg med Knockmeal Spot On tog brons.
Bland C-ponnyerna blev det blott tioåriga Mathilda Hansson med Unsphinx D'hurl 'Vent som red hem guldmedaljen. Ponnyn köptes från Irland för drygt åtta månader sedan.
– Det är briljant gjort av en så ung tjej, säger hennes tränare David Maquire till Hippson.
Det skiljde endast fem hundradelar mellan Mathilda och silvermedaljören Lilly Johansson med Small Titan. Bronset gick till Meja Wikström med Ambra.
Guldet i kategori D gick till Signe Svensson med Bright Eyes.
– Det känns jättekul och bra. Rundorna i dag kändes bra, men jag red lite dåligt till hindret han rev i grundomgången, säger hon till Hippson och fortsätter:
– Rivet vi hade i förrgår var väldigt tråkigt och jag trodde vi skulle ligga lite i underläget. Men det var så pass svårt i dag och inte så mycket felfritt, så det gick bra ändå.
Liv Dagertun med Oatfield Rosie tog silver, följt av bronsmedaljören Sofia Lindh-Young med Brad Pitt.
Mästerskapet avslutades med childrenryttarnas final. Där red Lovisa Korneliusson med Citty Cat BIC hem guldet.
– Det känns jättebra. Det har varit jätteroligt och hon har hoppat väldigt bra, säger ryttaren till Hippson.
Stoet har tidigare tävlats av Lovisas tränare Helena Holm.
– Jag har ett långvarigt samarbete med Lovisas farmor och farfar, som äger hästen, och har ridit henne i sju år. Det var min idé att låta Lovisa börja tävla Citty i våras och det är jättekul att fortsätta följa henne, speciellt eftersom jag står familjen nära, säger Helena och fortsätter:
– Den här säsongen har vi gjort det lite förutsättningslöst och det har ju gått fantastiskt bra.
Silvret tog Cajsa-Stina Jönsson med Iliza hand om, medan Nellie Danielsson med Conny tog bronset.
Trots att man är ung kan man ha en stor karaktär och en stark vilja. Det visar det här fölet, som inte tänker släppa fram någon annan till maten.
Betfor består av torkad betfiber och melass och kommer från sockerbetan. Det är en råvara som säljs utan några andra tillsatser, men hur är det med mash?
Ett av hästlivets största problem: Hur löser man fodring mitt på dagen? Jo, med hjälp av en höautomat från Dayfeed.
En ny studie visar att på relativt få generationer har den specialiserade aveln av SWB-hästar lett till en genetisk uppdelning mellan hopp- och dressyrhästar.
På torsdagkväll är det dags att sitta redo i soffan. Då sänds Ryttargalan från studion i Stockholm och en rad fina priser ska delas ut.
Nu har du chansen att köpa en utvald bokserie och få en av våra populära böcker på köpet (värde 199 kronor). Erbjudandet gäller endast över helgen.
Hur kan ridsporten komma att förändras? Flera proffs svarar på hur de ser på framtiden med våra hästar – utifrån sina specifika expertområden.
I skånska Klippan finns en fin liten gård med vackert boningshus, stall med sex boxar, uppvärmd pool, orangeri och ett växthus.
Axevalla Hästcentrum är gymnasieskolan där eleverna utbildas med branschen nästgårds. Och eleverna tar med sig kunskap över disciplingränserna.
En familj som köpt en gård i Jämtland fick en chock när de öppnade stalldörren. Där inne låg två döda hästar som gårdens tidigare ägare lämnat kvar.
Hästar förstår fler ord än vi tror. Det, och mycket mer, får vi höra om i ett avsnitt av Sveriges Radio P1 och programmet Språket.
Ska man kyla eller värma en febrig häst? När har febern blivit skadligt hög? Kan man ge hästar febernedsättande? Varför får hästar feber?
Karin Öljemarks uppfödning DeFino, fem år, och är tänkt att bli en framtida dressyrstjärna. Här tar han sig an en bomövning med en alldeles egen stil.
Se klippet i Hippson-TV: "Det är tur att han ska bli dressyrstjärna"
I somras ramlade lusitanon Iberico i hagen och skadade sig så illa att han bröt sju tornutskott. Efter månader av rehabilitering är han nästan återställd.
Ägaren: "Lärt mig hur viktigt det är med ett genomtänkt rehabiliteringsprogram"
Något så enkelt som en upphöjd bom i ett hörn kan göra att hästen lär sig att byta galopp. Det gäller dock att ryttaren är följsam över bommen.
Volt tillbaka mot bommen: "Ryttarens blick och följsamhet är viktig"
Som hästsportens spelbolag jobbar ATG med och för hästarna 52 veckor om året. Varje år. Maria Guggenberger, hållbarhetschef på ATG, om uppdraget.
"Vi är stolta bidragsgivare till Hästnäringens Nationella Stiftelse, HNS"
Det är inte svårt att förstå att det kan vara svårt för Evelyn Banffy att komma igång med mockningen av hagen när hon får så fint sällskap.
Peder Fredricson inledde veckan starkt tillsammans med Hansson WL. Tillsammans vann de en 1,45-klass i Oliva, Spanien.
Trots att länsstyrelsen dragit in tillståndet för verksamheten planerar Lena Natt och Dag för fullt för ridläger till sommaren på Akka ridcenter.
Lena Natt och Dag till Skånska Dagbladet: "Det är inte belagt det de påstår"
I helgen genomfördes den första träffen för den svenska European Cup-truppen i fälttävlan. Syftet var att sätta den kadrilj som inleder mästerskapet.
Hans Viebke: "Det är ett bra gäng som har potential att lyckas väl i Lausanne"
– TEMA: Trendspaning
– Porträtt: Carl Hedin
– Hitta flytet med kavaletti
– Lyft dressyren med musik
– Mental träning för föräldrar
– Säkerhet hos veterinären
...och mycket, mycket mer!