Foto: Frida Bank
Isabell Werth försvarade segern och vann återigen världscupfinalen. Patrik Kittel och Delaunay slutade på sjätte plats, medan Tinne kom nia.
Uppdaterad 19.25
Isabell Werth försvarade sin seger och vann världscupfinalen. Laura Graves kom på andra plats och Helena Langehanenberg på tredje. Patrik Kittel slutade sexa och Tinne nia.
Intervjuer kommer inom kort.
Resultat
Uppdaterad 19.10
Hon verkar oslagbar Isabell Werth. Återigen dansar hon upp i ledningen tillsammans med Weihegold. 88,871 procent och ett ekipage återstår.
Uppdaterad 18.41
USA:s Laura Graves tog en rejäl ledning efter en härlig kür tillsammans med Verdades. De belönades med 87,179 procent och puttade ner Patrik Kittel och "Dude" till andra plats.
Uppdaterad 18.00
Patrik och "Dude" inleder med travprogrammet där de i piaff och passage emellanåt tappar rytmen en aning. När de kommer till galoppdelen flyter det på. Härliga övergångar och en Patrik som för dagen sträcker på sig lite extra. Självklart möts han av stående ovationer från den entusiastiska publiken som reser sig för sin dressyrkung. I kiss & cry-hörnan står hustrun Lyndal och lilla "Ems" och dansar med till tonerna av Guns n' Roses. Ekipaget belönas med 82,464 procent och upp i ledning.
Uppdatering 17.30
Tinne upp i ledning! Don Auriello stod inte still i halten men därefter dansade han fram. Ekipaget fick stående ovationer och belönades med 80,718 procent.
Tinne var jättenöjd och glad efter ritten.
– Att få rida ut ur den arenan med den publiken och en häst som bara älskar det – helt fantastiskt. Det känns felfritt, helt otroligt fin kändes han. Han är helt fantastisk i sitt sätt att njuta av det här. Han vill verkligen vara med hela tiden och har ett så stort förtroende, han skulle gå med mig till månen om jag ville. Han bara vill, vill och vill och är så otroligt ambitiös.
Uppdatering 17.09
Om drygt tio minuter är det dags för Tinne och Don Auriello att rida in på banan. Än så länge är Irlands Judy Reynolds med Vancouver K i ledning på 79,35 procent.
FÖRHANDSINFORMATION
Isabell och Weihegold OLD vann fredagens Grand Prix.
– Men jag känner hur de bakom mig flåsar mig i nacken, sa hon på presskonferensen efteråt.
I dag är det ryttarnas egna program som står på schemat. Första starten går klockan 16.00. Tinne Vilhelmson Silfvén och Don Auriello startar klockan 17.20 och Patrik Kittel med Delaunay klockan 17.52.
Start- och resultatlistor
Så sänder SVT:
15.45–17.50 i SVT1, dressyr, världscupfinal, Grand Prix-kür.
17.50–20.00 i SVT2, dressyr, världscupfinal, Grand Prix-kür fortsättning.
Från 15.45 kan du även följa dressyren i SVT Play.
Tidigare på Hippson.se:
Isabell vann Grand Prix - Patrik Kittel nöjd sexa
Tinne: "En fantastisk känsla att rida i Scandinavium"
Efter 15 års tjänst hos Beridna Högvakten. Där höjdpunkten nog får sägas vara att gå först i kortegen vid kronprinsessans bröllop pensioneras Regent.
Idrottens skiljenämnd, CAS, upphäver FEI:s beslut att stryka resultaten från en tävling i Frankrike 2019. Mathilda Karlsson är återigen OS-kvalad.
Målmedveten. Fokuserad. Högpresterande. Med ”Lussan” som mentor har ryttaren Filippa Norrman satt de tre förmågorna i ett nytt, värdefullt perspektiv.
Den tyska ryttaren Dorothee Schneider skadades när hennes häst Fohlenhof's Rock 'n Rose dog under ärevarvet vid en nationell tävling i Tyskland.
Det 17-åriga stoet snubblade till, föll och dog direkt rapporterar Eurodressage
Karolin Lidéns ridtur i helgen med 13-åriga hästen Principe gick till en hamburgerkedja. En tur som blivit en riksnyhet genom TV4-programmet Efter fem.
När lammet Estelle föddes ville inte mamman ha henne. Som tur var så fanns det plats hos Stall Sjöviken, där lammet hänger med i hästarnas vardag.
Läs intervju + se klipp – Leker på ridbanan och umgås med stallkatten Torsten
Brukar din häst "dyka" i hörn och vid avsaktningar? Då har du stor nytta av veckans övning, signerad beridaren Martin Ågevall.
"Problemet är att hästen inte är helt genomsläpplig i kroppen"
Peder Fredricson har vid flera tillfällen berättat att H&M All In snart kommer att tävla igen. Och visst ser ekipaget ut att vara redo för start?
I de flesta stall möts man av en välkomnande stallhund med svajande svans. Stallet kan dock vara en farlig plats för hunden och olyckor inträffar snabbt.
Veterinär Jessica Dornerus: "En vanlig skada hos stallhunden är sparkskador"
SvRF går ut med ett förtydligande om vilka som får lov att tävla. Både vad avser hur definierar yrkesverksam och vilken åldersgräns som gäller.
Det var inte bara pandemin som satte käppar i hjulen för GHS. Utbrottet av EHV-1 gjorde att man var tvungna att fatta beslutet att ställa in.
En mamma till en juniorryttare är arg på Svenska ridsportförbundet. Hon tycker att reglerna kring vilka som får tävla och inte är inkonsekventa och orättvisa.
Läs debattinlägget: "Det handlar om de galet orättvisa reglerna som gäller"
Föreningen för den beridna högvaktens tävling för att namnge en av de hästar som så småningom ska ingå i Beridna högvaktens parader har öppnat.
Hela Sveriges häst är en ståtlig fux på 175 centimeter – namnet ska börja på H
Hästetologen om hur vi genom en bättre förståelse för hur ägarbyte påverkar hästar kan förhindra många skador och oönskade beteenden.
Hästetolog Renate Larssen: "Hjälp hästen att klara av en flytt"
Det här fölet verkar ha en räv bakom varje öra. Busa med mamma och gömma sig bakom vindskyddet är favoritleken för dagen – för fölet alltså …
Den holländska OS-ryttaren Harrie Smolders och två kompanjoner håller en digital hästauktion med start fredagen den 24 april.
Ibland uppstår vänskap mellan djur som i vanliga fall inte alls hänger tillsammans. Som här där en häst blivit bästa kompis med en av gårdens hönor.
En läsare undrar hur hon på bästa sätt kan stärka hästens bakdel och få den att bygga mer muskler. Hippsons expert Jessica Nordin svarar och ger råd.
Fråga experten: "En svag bakdel kommer ofta utav en svag core"
Ibland får man kämpa för kärleken, vilket denna valack verkligen gör medan stallkamraten bara är lite nonchalant intresserad. Så charmigt klipp!
Växjöortens fältrittklubb beviljas nu ett lån från kommunen på 15 miljoner kronor, för att förverkliga drömmen om en stor, ny anläggning.
– TEMA: Avel i liten skala
– Reportage: Hästak och André Brandt
– Takt och rytm för unghästen
– Harmoni med halsring
– Piruettens ABC
– En bra start på livet
...och mycket, mycket mer!