Arkivfoto: Tomas Holcbecher
Swedish Warmblood and Rider Trust är en nystartad förening, som nu drar i gång en insamling för att Therese Nilshagen ska kunna säkra sin nästa dressyrstjärna. Pengarna blir öronmärkta för att köpa ett SWB-föl på Flyinges elitfölauktion i oktober.
Text: Ida Röök
Arkivfoto: Tomas Holcbecher
Det är uppfödarna Gustaf Johansson, Ulrika Jacobs och Malin Myrman som står bakom föreningen. De vill lyfta fram och hjälpa Therese Nilshagen som ju kommer från ridskolevärlden och som har gått den tuffa vägen till toppen. Under EM i Göteborg visade hon och Dante Weltino OLD, som Therese själv har utbildat, upp sina färdigheter på ett otroligt fint sätt.
– Therese Nilshagen har bevisat att det går att lyckas i sporten utan att ha ekonomiska resurser med sig från början. Detta är ett sätt för oss att förena sporten med aveln. Vi vill ju gärna att våra svenska toppryttare ska rida svenska hästar, säger Gustaf Johansson, själv uppfödare med bas i Hyltebruk.
Therese känner sig hedrad
Han menar att Therese är en stor inspirationskälla för alla inom dressyrsporten.
– Men utan en bra häst är ingenting möjligt, säger Gustaf.
Därför har de nu bestämt sig för att hylla Therese, genom att starta en insamling där pengarna blir öronmärkta för ett föl som ska ropas in på Flyinges elitfölauktion den 6 oktober. Ryttaren kommer själv att finnas på plats för att välja ut och ropa in fölet.
– Therese är självklart tillfrågad om detta och hon blev väldigt glad och hedrad, hon lovar att lägga ner hela sin själ i att hitta ett föl hon tror på och sedan ta fram det efter bästa förmåga, säger Gustaf och fortsätter:
– Om det här faller väl ut kan vi absolut tänka oss en fortsättning inför nästa års auktion, att vi då har en nomineringprocess eller liknande för att få fram vilken ryttare som ska stöttas. Men nu håller vi tummarna för att så många som möjligt vill hänga med på detta.
De tre initiativtagarna kommer också själva att dra i alla kontakter de har, för att så mycket pengar som möjligt ska komma in.
Läs mer på: Swedish Warmblood and Rider Trusts Facebooksida
SvRF:s sportchef Andrea Barth menar att utbrottet av EHV-1 vid en tävlingsplats i Spanien är det största utbrottet av sjukdomen i Europa.
Barth: "Jag är ledsen att säga det men det kommer att bli många fataliteter"
Det blir ingen fälttävlan i Badminton i år. Tävlingen var tänkt att hållas utan publik men under måndagen meddelar arrangören att man ställer in.
Hippocrates Academy lovar att vara ridskolans bästa vän. Och flera ridskolor bekräftar att de faktiskt har järnkoll sedan de började med systemet.
Astrid har träffat hästen med stort H och nu har den flyttat in i stallet. Samtidigt har andra hästar, som den med de vackraste öronen, lämnat gården.
Britt Johansson har arbetat med sadelutprovning sedan 1979 och har gedigen erfarenhet och kunskap när det kommer till lädervård.
Favorit i repris – Britt ger tips och råd: ”Smörj ofta och lite”
Träna sitsen medan du borstar tänderna? Varför inte? Dressyrryttaren och B-tränaren Nina Bengtsson tipsar om bra övningar.
"En korrekt sits gör att hästen får så lite negativ balanspåverkan som möjligt"
Hästarna Molly och Gem väljer själva i vilken hage de ska gå. Om de nu ens känner för att gå i en hage... Duktiga på att hoppa är de i alla fall.
Idag (1/3) kan du köpa övningsboken Träna hästen i naturen med 25 % rabatt i vår bokrea. Dessutom helt utan extra fraktkostnad.
Konkreta råd respekterade ryttare, forskare och veterinärer.
I månadens foderblogg reder vi ut hur grovtarmsjäsning fungerar, och vad vi kan göra för att tarmen ska fungera så bra som möjligt. Då får vi en friskare häst.
Paulinda Fribergs topphäst Di Lapponia T fyllde 20 år i veckan. Det firade familjen med morötter, födelsedagssång och kramar. Se det söta klippet.
Kirsten Rie Truelsen och hennes två döttrar befinner sig på CES Valencia Spring Tour, där ett stort utbrott av viruset EHV-1 konstaterats.
En läsares stallkompis brukar stödfodra med lusern/hackad strå. Men hur mycket behövs och hur påverkar det hästens behov av att tugga?
Eva Dahlström: "Bra när man vill få in lite extra protein i foderstaten"
Douglas Lindelöw vann lördagens fyrstjärniga 1,50-hoppning i Vejer de la Frontera i Spanien. Den elvaårige valacken Casquo Blue är i toppform.
Se klippet: "Alla tycker det är väldigt skönt att vara i gång igen"
Få en avspänd och balanserad häst med arbete vid hand. Lotta Zimmermann leder dig genom övningar som ni kan göra från marken.
Sex övningar: Från att acceptera bettet till öppna och sluta
Idag (28/2) kan du köpa samlingsvolymen Dressyr med Hippson med 25 % rabatt i vår bokrea. Dessutom helt utan extra fraktkostnad.
Klipparbetet på Trolle Ljungby krävde två grönytemaskiner, men nu används bara en: Amazone Profihopper 1500 – en mångsidig, högpresterande åkgräsklippare.
Trädgårdsmästaren: "Maskinen ger gräsmattor av golfbanekvalitet"
Evelina fortsätter att imponera med placeringar i Qatar. På lördagen blev hon bästa svensk och femma i Grand Prix med Winnetou de la Hamente Z.
Rejäla glädjeskutt i bröstet. Det fick Annelie efter fredagens spontana hälsningar från tidigare kunder. Sedan gick mockningen av bara farten.
Towe planerar en dag i ponnyns tecken för förskolekompisarna
I februari har det rapporterats om flera utbrott av EHV-1, både i utlandet och i Sverige. SVA uppmanar till ökat fokus på smittskydd.
Smitta med koppling till utbrottet i Valencia har konstaterats
Att få sin första ponny är för alla hästtokiga barn spännande tid. Men vad ska man tänka på för att det första ponnyköpet ska bli så bra som möjligt?
– TEMA: Hållbarhet i stallet
– Porträtt: Tinne Vilhelmson Silfvén
– Öppna för fina slutor
– Balans och rymt mellan hindren
– Motivationen - vad är du?
– Bota vanliga hudproblem
...och mycket, mycket mer!