Nyheter
Publicerad: 2018-05-03
Foto: Adobe Stock
Hästar döda efter utbrott av herpesvirus i Danmark: ”Värsta vi varit med om”
Tre hästar har dött och flera har insjuknat i ett utbrott av det fruktade herpesviruset EHV-1, mer känt som abortvirus, i Danmark. Även hästar i Frankrike och Nederländerna är drabbade.
Herpesviruset orsakar feber och luftvägsinfektion, medan dräktiga ston kan kasta. Viruset kan också orsaka en mer aggressiv form med neurologiska symtom som till exempel förlamning. Det är ett sådant utbrott man nu ser i Danmark där tre hästar hittills har dött. Flera hästar har förlamats. Fall noteras också i Frankrike och i Nederländerna.
På grund av viruset har flera stuterier och anläggningar stängt, samt tävlingar skjutits upp, för att minska risken för spridning.
”Rädd för att gå in i stallet”
På Hesselhøj hingststation i Danmark har en häst dött och 24 andra behandlas för smittan.
– Vi är uppe om nätterna och ser till hästarna. Jag måste erkänna att jag är lite rädd för att gå in i stallet på morgonen, säger Hans Jørgen Höeck på Hesselhøj till Ridehesten.
Anläggningen har stängt hingststationen samt tränings- och försäljningsstallarna. Hästarna som har blivit sjuka står i samma stall.
– Vi vet att vi kommer ut på andra sidan av detta och att vi kommer att ha lärt oss av det. Vi har varit i gång i över 20 år och det här är det värsta vi har upplevt, säger Hans.
Ingen anmälningsplikt i Danmark
På Dalumgaard Ridecenter i Odense har två hästar dött.
– I mitt arbetare som beridare har jag sett en del. Och vid flera tillfällen har jag bekantat mig med herpesvirus, men det vi har gått igenom här på Dalumgaard är det värsta jag någonsin upplevt, säger Jon D. Pedersen till Everhorse.
Under torsdagen träffas bland annat veterinärer och representanter från det danska ridsportförbundet. Efteråt kommer de att göra ett gemensamt uttalande om situationen.
Viruset är en luftburen smitta och sprids framför allt via droppinfektion. Smittan kan även spridas via föremål och personer. I Danmark är viruset inte anmälningspliktigt. I Sverige är smittan det om den orsakar abort eller ger den neurologiska formen av sjukdomen.
Läs mer om viruset på SVA
taggar
Liknande webbartiklar
- Bjerke Dyrehospital isolerat efter misstanke om EHV-1 på kliniken
- Efter EHV-1-utbrottet: Stall Sandös hagar har släppts ur karantän
- Svensk häst som tävlades i Norge har testats positivt för EHV-1
- SVA: Ökad risk för spridning av EHV-1
- Abortvirus konstaterat på stor anläggning: ”Det är som att hela livet stannar”
- Gittan Gröndahl vill studera årets utbrott av EHV-1: ”Viktigt att få rätt diagnos snabbt”
- Glada nyheter från Västerstad: "Inga fler hästar har visat tecken på sjukdom"
- Fler ridanläggningar stänger på grund av smittorisken
- Ännu en häst död till följd av virusabort: "Vi är trötta, ledsna och oroliga”
- Universitetsdjursjukhuset vill stävja ryktesspridning: "Vill gå ut med klargörande"

Njut av maten och tvätta dig sen
När maten är god gör det ju inget om man kladdar lite. Men när hela ansiktet är täckt av rester kan det vara en idé att tvätta sig – och matte!

Irma Karlsson Grand Prix-vinnare i Tyskland
Det pågår fyrstjärniga hopptävlingar i Gross Viegeln, Tyskland, den här helgen. Irma Karlsson och Chacconu vann söndagens stora Grand Prix.

Många fördelar med enhästarstransport
Ska man transportera sitt sto med föl är en enhästarstransport att föredra. Den ger hästarna bra med utrymme samt en säker åktur till betet.

Sverige vinnare i Nations Cup
De svenska framgångarna fortsätter när Patrik Kittel, Antonia Ramel och Juliette Ramel vinner Nations Cup i Frankrike.

Hästarnas päls blir bädd i fågelbo
Det lossnar en hel del päls när hästarna fäller såhär års. Men var ska man göra av allt hår? Britt-Marie Berg använder det till att bädda fågelholkar.

"Viktigt att hålla föl i en grupp"
Sommar betyder föltider. Kanske är du själv uppfödare eller planerar att köpa ett föl? Antoon Dekkers har mångårig erfarenhet.
Horse Auctions Europe har ställt frågor om föl- och unghästars uppväxt

Systrarna ska på ny långritt i Tiveden
Förra året tog Madeleine och Elin Silverbratt med sig sina hästar till Tiveden för en tre dagars långritt i naturen. I år blir det en favorit i repris.

Mental träning för ponnyföräldrar
Att ryttare tjänar på att träna mentalt är knappast någon nyhet. Men även föräldrar som agerar medhjälpare på tävling kan ha behov av detsamma.
Nina Fox Stark: "På tävlingsplatsen är det en positiv attityd som gäller"
Bloggar på Hippson Se alla bloggar

Video: Gör hästen klar för tävling
Se hur hästskötaren till Grand Prix-ryttaren Martin Ågevall gör iordning hästarna inför tävling. De tipsar också om sina absoluta favoritprodukter.

Se supersnabba Indiana i omhoppningen
Malin Baryard Johnsson och H&M Indiana var ostoppbara i St Tropez och vann den stora Global Champions Tour Grand Prix.

Malin och Indiana oslagbara – vinner GCT GP
Ingen är snabbare än Malin Baryard Johnsson och Indiana, som har hoppat felfritt hela helgen. De vann Global Champions Tour Grand Prix.

Sverige i ledning i Nations Cup
När säsongspremiären av Nations Cup drog igång i franska Compiégne var det de svenska ekipagen som inledde starkast.

Malin och Peders lag tvåa i GCL
Det blev en pallplats för Malin Baryard Johnsson och Peder Fredricson i Global Champions League efter en spännande tidshoppning.

Fjordingarna spred glädje på äldreboendet
Fjordhästarna Diwa och Indira besöker äldreboendet i Mjölby varje år. De uppskattade besöken är ett populärt inslag i vardagen för de boende.
Klappade hästar och fikade på hästsko-kakor: "Väcker många minnen"

Kom tillbaka från skadan mot alla odds
Veterinärerna trodde aldrig att Absolute Love skulle återställa sig efter sin skadehistorik. Lång vila och genomtänkt träning gjorde dock susen.
Tillbaka på terrängbanan som 17-åring: "Vi tar allt dag för dag"

Säkerheten i stallet är A och O
På en hästgård är det viktigt att känna sig trygg med säkerheten på gården och i stallet. Om olyckan skulle vara framme är det lätt att vara efterklok.

Pallplats för Peder och All In i St Tropez
Peder Fredricson och All In visade på fin form när de kammade hem bronsplatsen i fredagens 1,50-hoppning i franska St Tropez.

Få resultat utan att stressa
Hitta takten i sadeln och få ut maximalt av träningen, utan att sätta onödig press. Så lyder Roberto Cristofolettis råd – missa inte hans tekniska hoppövning.

Indiana kallar på uppmärksamhet
H&M Indiana verkar tycka att förberedelserna inför tvätten i St Tropez tar alldeles för lång tid. Hon gör helt enkelt allt för att få blicken tills sig.
Se klippet på topphästen och hennes hästskötare Lina Andersson

Skapar unika minneshästar med tagel
Ida Käck har under många år haft sparat tagel från hästar som betytt mycket. En idé väcktes och i hennes produkt produkt får taglet glänsa.
Att gå från idé till en färdig grej är en väldigt spännande process"
Hitta snabbt
Aktuella samarbeten
Senaste expertsvaren



Fråga experterna
Mest läst
Håll dig uppdaterad
Senaste numret
– TEMA: Från idé till drömstall
– Porträtt: Lina Dolk
– Hitta dragspelskänslan
– Nå målet med vinnande vanor
– Muskelsjukdomar hos häst
– Konditionsträna i naturen
...och mycket, mycket mer!