Avel
Publicerad: 2015-10-04
Till vänster Elisabeth Olsson. Till höger exempel på en välutbildad unghäst, Fiera Girl riden av Yvonne Österholm.
Aveln är beroende av bra unghästutbildning: ”Vi måste samverka”
Hela veckan har Svenskt Avels- och Sportchampionat pågått på Flyinge. Under ett seminarium för tränare på torsdagen förklarade Elisabeth Olsson, utbildningsansvarig på SWB, varför det är så viktigt att avel och sport samarbetar.
Text & foto: Anki Yngve
Sedan 2011 har avelsföreningen SWB drivit projektet ”Helhetsgrepp Unghäst”, där man har samarbetat med Svenska Ridsportförbundet.
– Avel och sport måste samverka om vi ska nå högre höjder. Vi har ju faktiskt samma mål, att svenska ekipage ska nå framgång, säger Elisabeth Olsson.
Bakgrunden till projektet var att SWB såg att man tappade placeringar på världsrankingen för avelsförbund. Trenden var även vikande när det gällde andelen hästar som visades som fyraåringar. Till råga på allt kände föreningen oro för den tidiga specialiseringen av hästarna, trots att forskning visar att allsidig träning gynnar hållbarheten.
– Många utländska intressenter sa ”vilka fina hästar ni har i Sverige, men de är för dåligt utbildade”. Vårt mål med projektet har varit att inga talangfulla svenska hästar ska förslösas på grund av ett dåligt utbildningssystem, berättar Elisabeth.
Konkreta utbildningsmål
Det man ville få till var ett enhetligt, kvalitetssäkrat system för allsidig svensk unghästutbildning. Dessutom ville man se över testandet och tävlingarna för unga hästar.
– Och så ville vi att avel och sport skulle vara gemensam avsändare gentemot dem som deltar i unghästbedömningar och unghästtävlingar, förklarar Elisabeth Olsson.
Projektet har delfinansierats av Hästnäringens Nationella Stiftelse (HNS) och resultatet från utbildningsdelen (som tagits fram i samarbete med Flyinge) går att hitta på webben, nämligen här. Det handlar om konkreta utbildningsmål och en utbildningsplan från att hästen är två och ett halvt år – säsong för säsong – till hösten som sexåring.
– Även sådant som viloperioder finns med, vilket är viktigt. Och en del i projektet är att föra ut informationen till er tränare, vilket vi exempelvis gör här i dag.
Testerna har reviderats
Vad gäller test- och tävlingssystemet har det skett en del förändringar till följd av den översyn som har gjorts. Till exempel har linjär beskrivning, tre hinder i löshoppningen, halvpoäng och poängbedömt ridprov på treårstestet införts.
Elisabeth menar att det finns en stor samsyn vad gäller träning och tävling av den unga hästen, hos avelsföreningen å ena sidan och ridsporten å den andra. Men att bara anordna anpassade och utbildande tävlingar för unga hästar räcker inte, de måste testas också.
– Och det man testas för är det man tränar för i vardagen, därför måste det vara rätt saker. Dessutom är det ärftliga faktorer som har samband med avelsmålen som ska bedömas för avelns del, inte ryttarens skicklighet. Därför kan det inte krävas för mycket träning eller utbildning för att vara med på testerna, säger hon.
För avelns del går det alltså inte enbart att utvärdera utifrån tävlingsresultat.
– Det är ett för trubbigt verktyg för oss. För få hästar tävlas och det tar lång tid innan hästarna börjar tävla.
Statistik och utvärdering
För SWB är treårstestet och kvalitetsbedömningen viktiga av flera skäl. De är urvalsverktyg för unga ston, ger möjlighet till tidig uppföljning av hingstars och stons förärvning, och kan användas till kontroll av avelsframsteg – går vi åt rätt håll? Samtidigt kan sporten använda testerna för talangjakt.
– Vi testar båda könen eftersom även valackerna ger viktig information, bland annat om föräldrarnas förärvning, säger Elisabeth.
För de yngre hästarna, alltså de som är tre och fyra år gamla, anser SWB att testerna ska vara allsidiga. Därför ingår både hoppning och dressyr.
– Dels uppmuntrar det till allsidig utbildning och träning vilket gynnar hållbarheten. Dels finns det vissa hingstar som ger både hopp- och dressyravkommor, förklarar Elisabeth.
Avelsföreningen vill att en så stor andel av de unga svenska hästarna som möjligt testas, detta för att statistiken ska bli adekvat. I dag visas 43 procent på treårstest, 20 procent på kvalitetsbedömning och det är 35 procent som går vidare till tävling i någon form.
– Här har vi möjlighet att bli bättre, inte minst vad gäller kvalitetsbedömningen. Så uppmuntra era elever at visa sina hästar, säger Elisabeth till tränarna.
Hon konstaterar att en hel del har gjorts inom projektet, men att ännu mer måste till för att hålla dialogen mellan avel och sport levande.
FOTNOT: Vi återkommer med fler referat från tränarseminariet på Flyinge, håll utkik!
Liknande webbartiklar
- Våren 2014
- Hästkrafter möter Björn Svensson – även känd som Captain Tourettes
- Treårstestet - första delmålet avklarat!
- Sista ridpasset
- Inga nyheter
- Senaste Hippson + ridning idag
- Tyck till om SWB:s kvalitetsbedömning
- Därför vill Ingrid visa sina unghästar: "Ett utbildningsmål på vägen"
- Mikael Nolin: ”Vi ska löshoppa med hästens självförtroende och utbildning i fokus”
- Unga uppfödare vill till VM i Kanada
relaterade artiklar

Saknade mat och vatten – omhändertogs
Kvinnan hade förbjudits att äga eller ta hand om hästar. Trots det fanns det fem hästar, som saknade tillgång till foder och vatten, på gården.

SWB satsar på grenspecifik avel
Grenspecifika arbetsgrupper ska visa vägen för uppfödare i SWB:s nya projekt. Det gäller grupper för hoppning, dressyr, fälttävlan och ridhästar.

"Måste vi lära oss rida i ett lägre tempo"
Har du en häst som brukar ha lite bråttom? Att lära hästen bromsa korrekt är första steget mot samling. Christina Drangel förklarar mer.
Bromsa handlar inte om att göra halt utan att sakta ner tempo

Experter om höga veterinärkostnader
Den rådande bristen på veterinärer har inte undgått någon djurägare. På onsdag sänds ett webinar om detta med flera olika experter.

Säsongsstart för LFC Dressage
Nu öppnas anmälan upp till den tolfte säsongen av Lövsta Future Challenge Dressage. Det blir tävlingar för både unga ryttare och unga hästar.

Plasthandskar under ridhandskarna
Vem vill slippa klumpiga, tjocka ridhandskar men ändå hålla värmen under vintermånadernas kalla ridpass? Här har du kanske lösningen.

»Vill ha en rak häst med jämna språng«
Jörgen Larsson har stor erfarenhet av att tävla många olika typer av hästar. Här ger han sina bästa tips för att få till en ultimat framhoppning.
Ta god tid på dig på framhoppningen – med en plan känner du dig trygg

Växla mellan volt och fyrkant
Det här är en rolig övning som ställer krav på noggrannhet och disciplin. Den går ut på att man håller sig på ett 20x20 meter stort utrymme.
Målet är att rida varannat varv på volten och vartannat på fyrkanten
Bloggar på Hippson Se alla bloggar

Dags för valp? Missa inte uppfödarens tips
Susanne Fagrell är en erfaren uppfödare av dansk-svensk gårdshund. En vanlig ras man ofta ser i stallar. Här ger hon viktiga tips inför hundköpet.

Har hästarna precis utanför fönstret
Den tyska ryttaren Katharina bor i ett riktigt drömhus. I alla fall om man gillar hästar. För då vill man ju ha hästarna så nära som möjligt.

Tips för att säkra rimliga anställningsvillkor
Hur kan man veta om en arbetsplats är bra? Hur försäkrar man sig om rimliga villkor. Sara Westholm, arbetsmarknadsansvarig på HNS, ger råd.
"Man kan inte ha skiftarbete där samma person ska göra alla skift"

Vinterträning och att träna på att tävla
Ida och Haldor ska steppa upp ett steg när säsongen startar, det blir debut i msv B:5. De tränar för fullt på de nya momenten och på att tävla.
"Jag tycker att det är väldigt lärorikt med programträningar"

”Snoppsten” bildas av ansamlad smegma
Vad är ”snopp-sten”, hur märker man att sin valack lider av det och vad kan man som hästägare göra? Veterinär Hanna Friedrichsen Borg berättar.

Vill ha förbud mot Islands hormonindustri
På Island tappas dräktiga ston på blod för att få fram ett hormon som sedan används i köttavelsindustrin. En kritiserad men godkänd metod.
Riksdagspolitiker vill se ett förbud – lyssna på P4 Värmlands inslag
Arkiv: EU oroas över grym hästhantering på Island
Arkiv: 5 000 dräktiga ston tappas på blod i jakten på värdefullt hormon

Betalade handpenning men fick ingen häst
En kvinna i Värmland såg en häst till salu på Facebook som hon ville ha. Kontaktade säljaren, betalade handpenning men fick aldrig någon häst.

"Det viktigaste är viljan att lyckas"
Jens Fredricson är stallmästare och sportansvarig på Ridskolan Strömsholm och Flyinge och han brinner för utbildning. Både av ryttare och hästar.
Högkvalitativ ridkonst – en grund för ett yrke inom hästnäringen.

Utsattes för psykisk terror på arbetsplatsen
Flera tidigare anställda hos samma arbetsgivare vittnar om en arbetsmiljö där utskällningarna duggade tätt. De berättar för att hjälpa andra.

All In gjorde årets första start
Peder Fredricson har haft en lyckad helg på HFRK. All In fick inleda tävlingssäsongen med att enkelt ta sig runt en bana med 1,30-hinder.

Öva rakriktning med Sissela Smith
Övningarna hjälper hästen att hitta rätt utan att du som ryttare behöver göra så mycket. Hästen får tänka till och dessutom tränar ni balansen.
"Fastnar du i samma saker varje dag kommer hästen tappa motivationen"

”Finns inga dumma hästar – bara förvirrade”
Elke Hartmann berättar om positiv förstärkning, som skapar stor motivation hos hästarna. Men också att negativ förstärkning inte är någonting dåligt per se.
Hitta snabbt
Aktuella samarbeten
Senaste expertsvaren



Fråga experterna
Mest läst
Håll dig uppdaterad
Senaste numret
– TEMA: Framtidens Ridskola
– Porträtt: Emma Emanuelsson
– Tömkör för framåtbjudning
– Pararyttarens favoritövning
– Kolikens ABC
– Lär hästen lasta sig själv
...och mycket, mycket mer!