Dressyr
Publicerad: 2019-09-30
Arkivfoto: Tomas Holcbecher
Charlotte Dujardin om EM och sociala medier: "Man får inte låta det knäcka en som person"
EM i Rotterdam fick ett dramatiskt avslut för Charlotte Dujardin, när hon blev utesluten efter lagklassen. Anledningen var att man funnit blod vid skänkelläget efter ritten. Här berättar hon om dagen och om känslorna efteråt.
– Jag tog det väldigt hårt, det kändes som att jag svek hela laget och alla runt omkring mig.
Text: Frida Bank
Den brittiska ryttaren och OS-guldmedaljören red ihop 81,91 procent i lagklassen under mästerskapet. Det såg ut som att Storbritannien skulle ta hem silvret, men så kom beskedet. Charlotte blev utesluten på grund av blodsregeln, då man funnit blod på Mount St John Freestyles ena sida efter ritten.
– Det var verkligen en så sorgsen dag. Vi hade satt personbästa i Grand Prix, sen hände det här. Det fanns blod och det var det, EM var över. Jag tog det väldigt hårt, det kändes som att jag svek hela laget och alla runt omkring mig, säger Charlotte när vi träffar henne i Flyinge under Breeders Trophy.
Accepterade beslutet
Charlotte berättar att hon aldrig tidigare blivit utesluten på grund av blodsregeln. Det är inte något som teamet ens brukar fundera över efter en ritt. Det finns inte på kartan.
– Vi blev så förvånade. Helt chockade faktiskt. Stewarden var ledsen och verkade nästan skämmas när hon skulle berätta om uteslutningen. Det handlade om så lite blod och när vi tvättat av Freestyle syntes inget alls på hennes sida, säger Charlotte.
Det brittiska lagets veterinär inspekterade också Freestyle efter ritten. Laget tog sedan det gemensamma beslutet att inte överklaga Charlottes uteslutning, som skedde i enlighet med reglerna.
"Vi kände att beslutet var rättvist med respekt för att välfärden för våra hästar och ryttare är det absolut viktigaste", skrev de på sin hemsida.
Mötte kritik i sociala medier
För Charlotte blev det även en chock att läsa vad som skrevs om händelsen i sociala medier. Hon brukar använda sociala medier för att dela med sig av sin resa med hästarna, men nu fick hon se en helt annan sida.
– Det var fruktansvärt. Så mycket hemska kommentarer... Det är så lätt för personer som sitter bakom en dator att skriva vad som helst och kritisera. De skulle behöva vara ute och göra det vi gör i stället. Det är en enorm press på oss ryttare och att då mötas av så mycket hemska kommentarer är vidrigt. För mig är det helt självklart att min hästs välfärd är det viktigaste av allt. Jag skulle aldrig någonsin göra något medvetet för att skada henne, säger hon.
"Vi älskar våra hästar"
Kort efter händelsen skrev Charlotte själv ett inlägg på Facebook där hon delade med sig av sina känslor och tankar.
– Även om det var många som skrev fruktansvärda saker så var stödet jag fick mycket större. Det var fantastiskt. I Rotterdam kom väldigt många ryttare fram till mig, även hoppryttare. Folk över hela världen hörde av sig för att ge mig sitt stöd, och givetvis även mina vänner och min familj. Det betydde väldigt mycket.
Trots att det var tufft menar Charlotte nu i efterhand att det ändå var intressant att få uppleva reaktionerna i sociala medier.
– Det var intressant att få se den här sidan, hur lätt det är för människor att anta saker och vräka ur sig hemskheter. Vi som är ute på plats gör alltid vårt yttersta. Vi älskar våra hästar. De har allt och får den bästa möjliga skötseln. Deras glädje och välfärd är det viktigaste för oss.
Siktar på världscupfinal
Före mästerskapet hade Charlotte inga planer på att rida världscupen under vintern. Nu har hon ändrat sig och målet är att kvala till finalen i Las Vegas i april nästa år. Sedan siktar hon på OS i Tokyo nästa sommar.
– Hela händelsen i Rotterdam och efteråt var surrealistisk. Jag förstår knappt att det hände. Men vad som inte dödar dig gör dig starkare. Det blev ett nytt kapitel i min bok och jag tar med mig alla lärdomar. Man får inte låta det knäcka en som person. Jag vet att jag inte är en dålig människa och jag vet att jag aldrig skulle göra något sådant med avsikt. Det var ett olyckligt misstag.
Tidigare på Hippson.se
Från Breeders Trophy:
Charlotte om favoriten Kane: "Som en rolls-royce"
Mr Grey VH vann fyraårsfinalen: "Såg magiskt ut när Charlotte red"
Från EM:
Blod anledningen till uteslutningen av Dujardin
Sverige tar brons efter dramatisk lagtävling på EM
Charlotte Dujardin om uteslutningen
Hitta din nästa hoppstjärna på Hippson Market
Ovan visas de tio senaste annonserna inom kategorin:
"Hästar | Hoppning | < 7 år".
Samtliga unghästar hittar du HÄR
Det jätteenkelt att lägga upp annonser på Hippson Market, oavsett om du använder en mobil eller en dator. Som säljare bestämmer du själv när du vill lämna ut dina kontaktuppgifter och många av användarna är verifierade med BankID, vilket ger extra trygghet.
Publicerar du en annons under kategorin "Hästar | Hoppning" och hästen är sju år eller yngre visas den just nu även på Hippson.se. Vill du ha hjälp med att komma med kan du kontakta: info@hippsonmarket.se
Frida Bank
redaktion@hippson.se
Liknande webbartiklar
- Charlotte Dujardin mötte FEI-stewarden igen – gav en kram: "Anita var väldigt stöttande"
- Charlotte Dujardin om uteslutningen: "En av de svåraste dagarna i min karriär"
- Äntligen får Dujardin visa upp sin nya kür
- Dujardin GP-segrare med framtidshästen
- Charlotte Dujardin i toppen
- Charlotte Dujardin om nya stjärnan: ”Hon känns som Valegro”
- 12 lärdomar från Charlotte Dujardin: ”Alla hästar kan tränas till Grand Prix”
- Guld till Jessica von Bredow-Werndl!
- Werth i topp i världscupen – Kittel placerad
- Patrik Kittel placerad – vinst för Dujardin

"Hon är absolut min framtidshäst"
Emma Jönsson vann finalen för unga hästar med Date Me i Friends arena och satsar vidare med målet stora mästerskap.
Jennifer Lindvall segrande ung ryttare: "Roligt att avsluta på topp"

SIHS: Det händer i dag – lördag
Dressyr i världsklass, en färgsprakande familjematiné, världscupen i fyrspann och internationell hoppning. Det är dags för tredje dagen i Friends.

Ta hand om hundens päls
I de flesta stall finns en och annan stallhund som är med i ur och skur. Även hundens päls ska skötas och hur man bäst gör det beror på olika faktorer.
"Vintern är en årstid som kan vara extra slitsam för hundens päls"

Lucka 2: Rabatt hos Pamoja Equestrian™
I dagens lucka gömmer sig en rabattkod hos Pamoja Equestrian™ som ger 30 % rabatt på en hel order och kan kombineras med andra erbjudanden.

Höga hältor kan ha olika ursprung
Hältor som kommer från skador högre upp i benen är ofta mer svårutredda. Veterinär Izabella Granswed reder ut höga hältor kan bero på.

Topplacering för Rolf-Göran Bengtsson
Två svenskar tog sig till omhoppning i fredagskvällens internationella hoppning i Friends arena. Segern gick till Storbritannien och Scott Brash.
Säger om att rida i Sverige: "Publiken är väldigt entusiastisk"

Alla bitar på plats för Kristján Magnússon
Tre danskar och en svensk gjorde upp i A-finalen av islandshästarnas världscup i Friends arena. Genom Kristján Magnússon blev det blågul seger.
"Kände jag direkt när jag satt upp att de andra inte kunde slå mig"

Elvira Aaby-Ericsson vann ungdomsfinalen
Endast en ryttare tog sig igenom båda faserna felfritt när höstfinalen av Arena Youth tour avgjordes. Det var en revanschsugen junior som tog segern.
Bloggar på Hippson Se alla bloggar


Komplett ridsportanläggning till salu
Mellan Oslo och Göteborg ligger en anläggning med allt som behövs för att driva ridsportverksamhet. Bland annat 15 boxar, ridhus och ridbana.

Tänk på hästens behov innan du klipper
Vintern är här och så även hästens vinterpäls. Marianne Schau har klippt hästar i större delen av sitt liv och delar med sig av sina bästa råd om du behöver klippa.
Gå inte bara för helklippning även om det är praktiskt för dig som hästägare

Bakom stängda stalldörrar
På paradressyr-bloggen reflekteras det kring ridsporten i skenet av dokumentären Hästmiljardärens hemligheter.
"Om jag vore en fågel då vet jag på vad jag skulle skita iallafall…"

Första dressyrvinnarna korade i Friends
Fyra unga ryttarna samt Fyra unga hästar har känt på tävlingsbanan inför lördagens final. Första klassen i Lövsta Future Challenges är avgjord.

Hästar från kritiserade Stuteri Viegård säljs
Konkursförvaltarna säljer nu omkring 400 hästar från stuteri Viegård – hästarna säljs i grupper om minst 30 stycken.

”WE uppmuntrar till god ridning”
Hippson har tagit steget in i den spännande grenen working equitation. Redaktör Cajsa Ekström Arman beskriver mer om bokens innehåll.
"Jag kan förstå varför många ryttare har lockats över till WE"

Inga mer beridarelever för Helgstrand
Danska ridinstruktörsföreningen meddelar att fyra personer från Helgstrand Dressage utesluts ur föreningen och ej får ha beridarelever.

Är din häst mer spooky under hösten?
I denna artikel förklaras några av de förändringar som kan påverka hästens beteende och hur de kan hanteras för att behålla en lugn häst året runt.
För att försöka motverka tristess och minska nivån av stress

Träna ryggning och lär dig klockan
När det kommer till WE-hindret klockan tipsar b-tränaren Johanna Nygren om att bygga klockan vidare än måtten. Här förklarar hon mer.

SIHS: Det händer i dag – fredag
Fredagen börjar i dressyrens tecken och sedan väntar Arena Youth Tour, internationell hoppning och världscup i både tölt och fyrspann.

Lucka 1: Vinn fodertillskott
I Hippsons julkalenders första lucka ligger ett helt kit med tillskott från populära Foran Equine. Allt till ett värde av cirka 1400 kronor.

»Normal« gång kan utvecklas
Beridaren och tävlingsryttaren Malin Wahlkamp Nilsson har utbildat många fina dressyrhästar. Är det något hon kan så är det att utveckla hästens gångarter.
Dressyr ska vara roligt för hästen, den ska aldrig kännas stum i ridningen
Hitta snabbt
Aktuella samarbeten
Senaste expertsvaren



Fråga experterna
Mest läst
Håll dig uppdaterad
Senaste numret
– Tema: Hantera konflikter i stallet
– Porträtt: Stephanie Holmén
– Grunda för god kondition
– Lätt i handen med bomövning
– Är havre så dåligt, egentligen?
– Allt om ledinflammationer
...och mycket, mycket mer!