För andra gången har Kerstin André utsetts till Årets tränare. Här berättar hon själv om passionen till sitt yrke – och om hur hon grät en glädjetår när hon fick beskedet om utmärkelsen.
Text och foto: Ida Röök
Det är Svenska dressyrtränarklubben och Svenska ridsportförbundets dressyrkommitté som står bakom priset, som förutom äran också innebär att den utvalda tränaren får 15 000 kronor. I år går priset till Kerstin André, A-tränare i dressyr.
– Jag måste säga att jag blev väldigt glad när jag fick veta att jag hade fått priset. Jag trodde inte det eftersom jag har fått det en gång tidigare. Men när jag sedan också läste motiveringen kom det en tår. Det är verkligen ett erkännande och en bekräftelse på att det man gör känns viktigt för andra, säger Kerstin.
Inte särskilt "fancy"
Hon har sin bas i Skåne, där hennes dotter Pernilla André Hogfelt också har en central roll som ryttare. Kerstin har själv ridit och utbildat hästar upp till Grand Prix, men har även sedan ung ålder hållit träningar för ekipage på olika nivåer.
– Jobbet som tränare är ganska ensamt och slitigt. Det är många timmar som spenderas i kalla ridhus och det är inte särskilt "fancy". Men eleverna gör det helt klart värt det.
Kerstin har ekipage på olika nivåer, ändå upp till Grand Prix. Genom åren har hon utvecklats i sin profession.
– Jag har framför allt fått ett bättre öga och jag har ännu mer fått förståelse för att jag som tränare måste uppleva hästen som att jag själv satt i sadeln. Att förmedla detta vidare till eleven är en utmaning, men också väldigt roligt.
Ingen fast plan
Hon är sedan innan utbildad sjukgymnast och har varit lärare i sjukgymnastik.
– Jag har alltid tyckt om pedagogik, det finns mycket inom sjukgymnastiken som går att föra över till träning av häst och ryttare.
Kerstin menar att man som dressyrtränare måste ha ett bra ”öga”, du måste också veta när du ska tänka om och hur du kan lösa olika problem.
– Som dressyrtränare kan du inte komma till ett pass med en fast plan, du måste kunna anpassa dig efter hur hästen är för dagen. Och så måste du kunna se om du behöver backa av eller om du kan försöka ta ekipaget utanför sin "comfort zone".
Trots att Kerstin är en välmeriterad tränare med mycket erfarenhet söker hon fortfarande ny kunskap.
– Jag är en riktig kunskapsnörd. Varje vecka tittar jag på hur de bästa ryttarna i världen rider, jag söker upp klipp från clinics på Youtube för att se och förstå ridning bättre. Jag är absolut inte fullärd på något sätt.
Kärleken främst
Hon har som sagt ekipage på alla nivåer. Vilket betyder att hon har olika ”roller” som tränare, beroende på vem som rider för henne.
– Med de allra mest erfarna ryttarna, som rider på Grand Prix-nivå, blir det ännu mer detaljer som ska slipas. Och det är på ett sätt svårare att överföra det man ser för att det ska ge ryttaren verktyg att komma vidare. För de unga eleverna handlar det mer om att se helheten och om att få dem att behålla glädjen i ridningen. Om tävling är den enda motivationen för ryttaren håller det inte i längden. Det är kärleken till hästen som ska vara kärnan.
Idag (26/2) kan du köpa övningsboken Träna hästen med bommar med 25 % rabatt i vår bokrea. Dessutom helt utan extra fraktkostnad.
Patrik är en av de svenska ryttarna som är i Qatar för att tävla i helgen. Men under torsdagskvällen kom beskedet att han är tvungen att ställa in.
Flyinges utbildningar är vida kända. Nu har de utökats med en gymnasieutbildning med inriktning på drift av hästsportanläggningar.
Flera svenska ryttare är i Doha för femstjärniga tävlingar. På torsdagen visade både Henrik von Eckermann och Peder Fredricson framfötterna.
Det blir ingen fysisk publik på plats vid Gothenburg Horse Show i år, men däremot släpper arrangören nu biljetter till det nya digitala konceptet GHS-Live.
Följ allt hemifrån: ”Hoppas kunna dela evenemanget med en bredare publik”
Folkhälsomyndigheten har meddelat att tävlingsverksamhet inom idrotten behöver begränsas ytterligare för att minska smittspridningen av covid-19.
Endast elitidrott tillåten från 1 mars – SvRF inväntar konkreta svar
Några hästar kom lösa och sprang ut på en väg under onsdagens kväll. En buss kolliderade med dem och två av hästarna behövde avlivas.
Flera dyra sadlar har stulits från ridskolan i Bräcke. Polisen uppmanar hästägare till försiktighet och tror att det rör sig om ett beställningsjobb.
Ston kan vara så givande att arbeta med, men också utmanande, särskilt när de behöver prestera. Varför är ston så knepiga och hur kan vi hjälpa dem?
När Susanna Rohm hamnade på sjukhus och dottern var fast i Norge på grund av restriktioner hjälpte kompisarna på Sörmons RK till.
"Jag har aldrig mött så många hjälpsamma människor i ett och samma stall"
De senaste åren har det dykt upp allt fler träns på marknaden som kallas för anatomiska. Men vad innebär det? Och vad är bäst för hästen?
Idag (25/2) kan du köpa bokserien Masterclass Hoppning med 25 % rabatt i vår bokrea. Dessutom helt utan extra fraktkostnad.
Visst är det härligt att sätta sig och vila en stund? Det tycker i alla fall Superman, som har gillat att sitta på halmbalen i lösdriften sedan han var föl.
Se klippet: "Han är otroligt social, trevlig och älskar att gosa"
Hästägaren anmälde veterinären gällande felbehandling i samband med en operation av en tandfraktur. Ansvarsnämnden ger veterinären en erinran.
Tävlingarna i spanska Valencia är fortsatt inställda på grund av smitta. Uppemot 50 hästar har eller har haft feber. Ytterligare provsvar inväntas.
För ett år sedan belönades Björnbo Gård 4H med ATG Drömfond. I dag, och alla andra dagar, fortsätter arbetet att få unga att må bättre med hjälp av hästar.
"Ska lämna stallet med mer kraft och energi än de hade när de kom"
Ridhus och ridbanor kan vara dammiga miljöer. I ett nytt forskningsprojekt har man undersökt om detta innebär en hälsofara för ridlärare.
Varför ser man samma stall/hästföretagare annonsera efter arbetskraft om och om igen. Vad är det som gör att de inte lyckas behålla sin personal?
Mias dotter jobbade som hästskötare med villkor som inte går att leva på
Victoria Almgren svarar på en läsarfråga om en häst som blir överladdad i hoppningen. Att trava över hindren i kontrollerad fart är att föredra.
"Hästen får inte accelerera utan bara bjuda jämnt fram till hindret"
Idag (24/2) kan du köpa bokserien Masterclass Dressyr med 25 % rabatt i vår bokrea. Dessutom helt utan extra fraktkostnad.
– TEMA: Hållbarhet i stallet
– Porträtt: Tinne Vilhelmson Silfvén
– Öppna för fina slutor
– Balans och rymt mellan hindren
– Motivationen - vad är du?
– Bota vanliga hudproblem
...och mycket, mycket mer!