Sport
Publicerad: 2017-03-06
Elin tävlar både galopp och hoppning: ”Fullblod lär sig lättare och är känsligare”
Elin Rödjare är enda tjejen från Sverige som i år åker världen runt (Qatar, Chile, Oman, Tyskland, Italien, Frankrike…) och rider världscupen för amatörryttare inom galoppen. Parallellt tävlar hon banhoppning – vi bad henne fundera kring likheter och skillnader mellan sporterna. Och varför det har blivit mer ovanligt med fullblod som ridhästar.
Text: Anki Yngve
Foto: Privat
Hej Elin, berätta, vem är du?
– Jag är född 1997 och har ridit hela mitt liv. Som så många andra började jag på ridskola – sedan tog jag stegen med medryttarhäst, foderhäst och nu bor jag på hästgård med min mamma och pappa. Vi har sju egna hästar varav två är enbart mina, min första ponny och min hopphäst. Utöver dem delar jag och pappa på tre fullblod som vi tränar ihop. Vid sidan av hästarna jobbar jag natt som väktare.
Du tävlar i något som kallas Fegentri, vad är det?
– Fegentri är världscupen för amatörryttare inom galoppen. Det finns en del för tjejer och en för killar, för att kvalificera sig ska man ha minst fem vinster. Sedan blir man tillfrågad av amatörryttarklubben i sitt land.
– Jag är Sveriges kvinnliga representant under 2017, allt som allt är vi i år tolv tjejer från olika länder. Fegentri går ut på att vi reser runt i världen, rider lopp och samlar poäng på placeringar. Finalen går i december på Mauritius.
Hur kom det sig att du började med galopp?
– Ridskolan jag red på brukade låta oss åka till Täby galopp när de hade öppet för alla att komma och rida där. Även min pappa red på ridskolan då och åkte med. Sedan, när jag skaffade egen ponny, började jag med ponnygalopp och red några få lopp. Jag och pappa gick galoppkurser på Strömsholm, så vi fick lära oss att rida galopphästar. Därefter började vi hjälpa till hos tränare på Täby galopp och när jag blev 15 år tog jag licens för amatörlopp.
Du tävlar banhoppning också?
– Ja, på min hopphäst som är sju år. Honom har jag haft i lite mer än ett år nu och vi tävlar 1,15 för tillfället. Innan hade jag ett fullblod som jag och pappa fick gratis från banan vid tre års åldern eftersom hästen inte höll och hade ryggproblem. Med varierande träning höll han, då fick han både starta galopp och jag hopptävlade honom upp till 1,10. Utöver det hoppar vi alla våra hästar hemma och tar med dem på hoppträningar, allt från islandshästen till galoppörerna.
Vad skulle du säga är likheterna och skillnaderna mellan galopp- och hoppsporten?
– Skillnaderna är nog större än likheterna, men i grund och botten handlar det om att en frisk och sund häst är det viktiga. Inom båda grenarna behöver hästarna vara i god kondition och välmusklade.
– Dock har vi märkt att våra galoppörer blir helt slut av att hoppa en bana. På så sätt innebär hoppningen mer fysisk ansträngning, alla muskler kommer till användning. Inom galoppen är det andra sorters muskulatur som aktiveras, därför tror jag att det är en bra blandning att göra lite av allt inom ridningen.
– En häst varken hoppar eller springer fort om den inte vill. Det gäller att ha känsla och att läsa av hästen i båda grenarna. Inom hoppningen är det enklare, på så sätt att man rider hästen på träning och får tid att hitta knapparna. I galoppen sitter jag upp på hästar jag aldrig har ridit tio minuter innan loppet.
– Den största skillnaden i ridningen är nog att när man tar i tyglarna på en galopphäst, då springer den fortare. Medan en hopphäst ser det som en broms och samlar sig.
Förr såg man oftare engelska fullblod på hopp- och dressyrtävlingar. Varför tror du att de har blivit mer sällsynta inom ridsporten i Sverige?
– Jag tror att största anledningen är att det går rykten om att fullblod är galna, svårridna och heta. Den uppfattningen kan jag förstå att man får om man är och ser lopp, då hästarna är taggade och fulla av adrenalin. De vet när det är tävling. Men det ger inte rätt bild av dem. Jag som har verkat inom båda grenarna tycker att fullblod är att föredra eftersom de lär sig lättare och är känsligare.
– En annan anledning till att fullbloden har ”försvunnit” är nog att de som står på banan säljs billigt när karriären är över. De kan ha haft skador, därför vill ryttare inte riskera att köpa dem till tävlingsändamål. Men galoppen innebär väldigt hård, fysisk ansträngning för ben och kropp. Så ofta kan en galoppör som inte håller för löp ändå fungera som ridhäst.
Liknande webbartiklar
- Tre travhästar döda i amerikansk dopningshärva
- Tränare misstänkt för att använda elchocker på hästar
- Inez: "Jag fick hästar att vinna som inte skulle ha vunnit"
- USA: Galoppsportens baksida har fastnat på film
- Fullblodshingsten Center Divider är redo för Bruksprovet: "Kan bidra inom fälttävlan"
- Veronica och fullblodet Balcan har debuterat Msv A: ”Är stolt över mig själv och min häst”
- Fullblodet Dalentine gick från häcklopp till fälttävlan: ”Han är väldigt hinderklok”
- Satsar på svår dressyr med fullblodet Balcan: ”Orättvist döma ut honom på grund av rasen”
- Hästar släpps lösa för att undkomma branden
- Fölet Eagle Eye föddes med bara ett öga: ”Svårt att inte älska henne på en gång!”

"Hon är absolut min framtidshäst"
Emma Jönsson vann finalen för unga hästar med Date Me i Friends arena och satsar vidare med målet stora mästerskap.
Jennifer Lindvall segrande ung ryttare: "Roligt att avsluta på topp"

SIHS: Det händer i dag – lördag
Dressyr i världsklass, en färgsprakande familjematiné, världscupen i fyrspann och internationell hoppning. Det är dags för tredje dagen i Friends.

Är din häst mer spooky under hösten?
I denna artikel förklaras några av de förändringar som kan påverka hästens beteende och hur de kan hanteras för att behålla en lugn häst året runt.
För att försöka motverka tristess och minska nivån av stress

Lucka 2: Rabatt hos Pamoja Equestrian™
I dagens lucka gömmer sig en rabattkod hos Pamoja Equestrian™ som ger 30 % rabatt på en hel order och kan kombineras med andra erbjudanden.

Höga hältor kan ha olika ursprung
Hältor som kommer från skador högre upp i benen är ofta mer svårutredda. Veterinär Izabella Granswed reder ut höga hältor kan bero på.

Topplacering för Rolf-Göran Bengtsson
Två svenskar tog sig till omhoppning i fredagskvällens internationella hoppning i Friends arena. Segern gick till Storbritannien och Scott Brash.
Säger om att rida i Sverige: "Publiken är väldigt entusiastisk"

Alla bitar på plats för Kristján Magnússon
Tre danskar och en svensk gjorde upp i A-finalen av islandshästarnas världscup i Friends arena. Genom Kristján Magnússon blev det blågul seger.
"Kände jag direkt när jag satt upp att de andra inte kunde slå mig"

Elvira Aaby-Ericsson vann ungdomsfinalen
Endast en ryttare tog sig igenom båda faserna felfritt när höstfinalen av Arena Youth tour avgjordes. Det var en revanschsugen junior som tog segern.
Bloggar på Hippson Se alla bloggar

Komplett ridsportanläggning till salu
Mellan Oslo och Göteborg ligger en anläggning med allt som behövs för att driva ridsportverksamhet. Bland annat 15 boxar, ridhus och ridbana.

Tänk på hästens behov innan du klipper
Vintern är här och så även hästens vinterpäls. Marianne Schau har klippt hästar i större delen av sitt liv och delar med sig av sina bästa råd om du behöver klippa.
Gå inte bara för helklippning även om det är praktiskt för dig som hästägare

Bakom stängda stalldörrar
På paradressyr-bloggen reflekteras det kring ridsporten i skenet av dokumentären Hästmiljardärens hemligheter.
"Om jag vore en fågel då vet jag på vad jag skulle skita iallafall…"

Första dressyrvinnarna korade i Friends
Fyra unga ryttarna samt Fyra unga hästar har känt på tävlingsbanan inför lördagens final. Första klassen i Lövsta Future Challenges är avgjord.

Hästar från kritiserade Stuteri Viegård säljs
Konkursförvaltarna säljer nu omkring 400 hästar från stuteri Viegård – hästarna säljs i grupper om minst 30 stycken.

”WE uppmuntrar till god ridning”
Hippson har tagit steget in i den spännande grenen working equitation. Redaktör Cajsa Ekström Arman beskriver mer om bokens innehåll.
"Jag kan förstå varför många ryttare har lockats över till WE"

Inga mer beridarelever för Helgstrand
Danska ridinstruktörsföreningen meddelar att fyra personer från Helgstrand Dressage utesluts ur föreningen och ej får ha beridarelever.

Ta hand om hundens päls
I de flesta stall finns en och annan stallhund som är med i ur och skur. Även hundens päls ska skötas och hur man bäst gör det beror på olika faktorer.
"Vintern är en årstid som kan vara extra slitsam för hundens päls"

Träna ryggning och lär dig klockan
När det kommer till WE-hindret klockan tipsar b-tränaren Johanna Nygren om att bygga klockan vidare än måtten. Här förklarar hon mer.

SIHS: Det händer i dag – fredag
Fredagen börjar i dressyrens tecken och sedan väntar Arena Youth Tour, internationell hoppning och världscup i både tölt och fyrspann.

Lucka 1: Vinn fodertillskott
I Hippsons julkalenders första lucka ligger ett helt kit med tillskott från populära Foran Equine. Allt till ett värde av cirka 1400 kronor.

»Normal« gång kan utvecklas
Beridaren och tävlingsryttaren Malin Wahlkamp Nilsson har utbildat många fina dressyrhästar. Är det något hon kan så är det att utveckla hästens gångarter.
Dressyr ska vara roligt för hästen, den ska aldrig kännas stum i ridningen
Hitta snabbt
Aktuella samarbeten
Senaste expertsvaren



Fråga experterna
Mest läst
Håll dig uppdaterad
Senaste numret
– Tema: Hantera konflikter i stallet
– Porträtt: Stephanie Holmén
– Grunda för god kondition
– Lätt i handen med bomövning
– Är havre så dåligt, egentligen?
– Allt om ledinflammationer
...och mycket, mycket mer!