En positiv inställning till arbete är något av det viktigaste en modern hopphäst behöver. Det menar Rolf-Göran Bengtsson, som under torsdagskvällen höll clinic om avel i Scandinavium.
Text: Ida Röök
Foto: Tomas Holcbecher
Det var tillsammans med Rolf-Göran Bengtssons sponsor, Stutteri Ask, som ämnet togs upp. På banan fanns också Eklunda Stuteris Lena Zeiloth, landslagsryttaren Niklas Jonsson och ridsportprofilen Maria Gretzer. De gav många nyttiga tips kring hur man ska tänka för att avla fram en individ för toppsporten.
– Det här med avel är ingen direkt vetenskap utan det handlar om sannolikhet. Tar man en hingst som presterat bra själv och ett sto som har presterat bra, då ökar sannolikheten för en bra avkomma. Men det räcker inte att den häst man väljer att avla på är en god individ, det måste också finnas en stark blodslinje bakom, konstaterar Niklas Jonsson.
Vara bra på mycket
Dagens sporthästar inom hoppningen måste vara bra på mycket. De kan inte bara ha scope och hoppa högt, eller kunna gå snabbt. På grund av att banbyggandet har förändrats krävs det ett mer komplett register, det går liksom inte att pruta på några av hästarnas egenskaper längre.
– Det går heller inte att bygga större och bredare än vad måtten får lov att vara. Nu är det mer teknik och korta och långa distanser, hindermaterialet har dessutom blivit lite finare. Hästen måste vara mer delikat, lätt på foten, den måste vara uppmärksam och titta framåt på de lite mer öppna hindren, säger Rolf-Göran Bengtsson.
Ridbarhet är A och O
Tillsammans med Maria Gretzer kommer han fram till att det är just ridbarheten hos hästarna man ska titta efter när man letar bra avelsmaterial. Och då gör man inte det på det ”gamla” vanliga sättet som hingstvisningar hålls på, menar Maria.
– Det är en gammaldags syn att visa hingstar så, att man har ett räcke och en oxer och hoppar högt. Detta känns lite förlegat. Hoppa hinder på 170 kan samtliga godkända hingstar i dag. Det är mycket viktigare att titta på hingsten när den hoppar en bana. Titta på ridbarhet, teknik, anspänning och på hur den löser uppgiften, säger hon.
Inte bara hoppa högt
Det här med avspändhet är viktigt.
– Man får inte blanda ihop spänning och anspänning, du vill ha en avspänd häst som du kan stoppa i den spänning du behöver. Det handlar inte om att hästen ska kunna hoppa högt, utan om att den ska hoppa rätt, säger Niklas Jonsson.
– Det är lättare att sätta sin egen fjäder i hästen om den är avspänd från början, fyller Maria i.
För Rolf-Göran har hästens inställning hög prioritet när det gäller att avla på rätt individer.
– Dagens hästar måste vilja arbeta. De måste själva ta sig fram till hindret och vilja ta sig över. Det är tuffa scheman för hästarna i toppsporten och då kan de inte tappa viljan. Arbetsmoralen måste finnas där, säger han och fortsätter:
– Jag vill gärna se att de är försiktiga och modiga, men där är balansgången väldigt smal och det är svårt att hitta rätt.
Glöm inte bort stoet
Man får inte heller glömma att det även är viktigt att titta på mödernelinjerna när man avlar.
– Det är givetvis viktigt att vi har en bra moderlinje till de här hästarna som vi försöker avla fram. Trots allt är det svårt att få till de där topphästarna som vi letar efter hela tiden för den större sporten. Tyvärr blir det inte så många av den sorten. En genomtänkt kombination ger bäst förutsättningar för att det ska kunna bli riktigt bra, säger Rolf-Göran.
Med hjälp av flera av Stutteri Ask:s fina hingstar och ston illustrerades de viktiga egenskaperna hos bra avelsmaterial.
Rolf-Göran Bengtsson fanns först med på marken, innan han slutligen hoppade upp och red själv.
Vi fick se många fina hästar in action.
RGB är väldigt populär i Göteborg.
Idag (2/3) kan du köpa bokserien Toppa ditt tävlande med 25 % rabatt i vår bokrea. Dessutom helt utan extra fraktkostnad.
Simpel men bra, tycker hippologen och dressyrtränaren Suvi Räsänen om den här övningen. Hon rekommenderar varmt att ställa ut koner när man rider.
Favorit i repris: "Ryttarna blir inte lika sugna på att svänga med handen"
I månadens foderblogg reder vi ut hur grovtarmsjäsning fungerar, och vad vi kan göra för att tarmen ska fungera så bra som möjligt. Då får vi en friskare häst.
Vem längtar inte efter att få dra iväg i en fartfylld galopp? Femårige Oakley behöver inte ens några tyglar när han flyger fram på sin pigga ponny.
Skärpta restriktioner kring vilka som får tävla och inte har skapat osäkerhet. Men SvRF planerar inte att ändra på de nuvarande reglerna.
SvRF:s sportchef Andrea Barth menar att utbrottet av EHV-1 vid en tävlingsplats i Spanien är det största utbrottet av sjukdomen i Europa.
Barth: "Jag är ledsen att säga det men det kommer att bli många fataliteter"
Det blir ingen fälttävlan i Badminton i år. Tävlingen var tänkt att hållas utan publik men under måndagen meddelar arrangören att man ställer in.
Astrid har träffat hästen med stort H och nu har den flyttat in i stallet. Samtidigt har andra hästar, som den med de vackraste öronen, lämnat gården.
Klipparbetet på Trolle Ljungby krävde två grönytemaskiner, men nu används bara en: Amazone Profihopper 1500 – en mångsidig, högpresterande åkgräsklippare.
Trädgårdsmästaren: "Maskinen ger gräsmattor av golfbanekvalitet"
Britt Johansson har arbetat med sadelutprovning sedan 1979 och har gedigen erfarenhet och kunskap när det kommer till lädervård.
Favorit i repris – Britt ger tips och råd: ”Smörj ofta och lite”
Träna sitsen medan du borstar tänderna? Varför inte? Dressyrryttaren och B-tränaren Nina Bengtsson tipsar om bra övningar.
"En korrekt sits gör att hästen får så lite negativ balanspåverkan som möjligt"
Hästarna Molly och Gem väljer själva i vilken hage de ska gå. Om de nu ens känner för att gå i en hage... Duktiga på att hoppa är de i alla fall.
Idag (1/3) kan du köpa övningsboken Träna hästen i naturen med 25 % rabatt i vår bokrea. Dessutom helt utan extra fraktkostnad.
Konkreta råd respekterade ryttare, forskare och veterinärer.
Paulinda Fribergs topphäst Di Lapponia T fyllde 20 år i veckan. Det firade familjen med morötter, födelsedagssång och kramar. Se det söta klippet.
Kirsten Rie Truelsen och hennes två döttrar befinner sig på CES Valencia Spring Tour, där ett stort utbrott av viruset EHV-1 konstaterats.
Hippocrates Academy lovar att vara ridskolans bästa vän. Och flera ridskolor bekräftar att de faktiskt har järnkoll sedan de började med systemet.
En läsares stallkompis brukar stödfodra med lusern/hackad strå. Men hur mycket behövs och hur påverkar det hästens behov av att tugga?
Eva Dahlström: "Bra när man vill få in lite extra protein i foderstaten"
Douglas Lindelöw vann lördagens fyrstjärniga 1,50-hoppning i Vejer de la Frontera i Spanien. Den elvaårige valacken Casquo Blue är i toppform.
Se klippet: "Alla tycker det är väldigt skönt att vara i gång igen"
Få en avspänd och balanserad häst med arbete vid hand. Lotta Zimmermann leder dig genom övningar som ni kan göra från marken.
Sex övningar: Från att acceptera bettet till öppna och sluta
Idag (28/2) kan du köpa samlingsvolymen Dressyr med Hippson med 25 % rabatt i vår bokrea. Dessutom helt utan extra fraktkostnad.
– TEMA: Hållbarhet i stallet
– Porträtt: Tinne Vilhelmson Silfvén
– Öppna för fina slutor
– Balans och rymt mellan hindren
– Motivationen - vad är du?
– Bota vanliga hudproblem
...och mycket, mycket mer!