Veterinär & Hästvård
Publicerad: 2022-08-04
Så får du bort styngflugans ägg
De envetna styngflugorna är här – och de lägger ägg på hästen som inom kort förvandlas till larver. Dessa larver får vår fyrbenta vän i sig och de kan skapa problem i dess munhåla innan de tar sig vidare ner i magsäck eller tarm. Där slår den sig ner och övervintrar till efterföljande sommar.
Den här artikeln publicerades första gången 2016 men ämnet är lika aktuellt varje år. Länkar och priser i tipsen nedan har uppdaterats.
Det rekommenderas att man tar bort de gula äggen så fort man kan. Men de sitter hårt och diskussionerna i sociala medier handlar ofta om hur sjutton man får väck dem. Här har vi samlat ett par tips som kan hjälpa i kriget mot ägg och larver.
Bot äggkniv är en liten kam/kniv som greppar äggen men lämnar håren. Den används för att avlägsna äggen från hästarnas kropp och är tillverkad med plasthandtag. Äggkniven kan beställas beställas på flera ställen, bland annat hos Hogstaridsport.com där den kostar 58 kronor.
Många tipsar om att man kan använda en vanlig rakhyvel eller ett rakblad, detta känns dock lite väl riskabelt och det är svårt att hitta en teknik som gör att man inte får med sig hästens hår. Ett alternativ till rakhyvel kan därför vara en ögonbrynskniv. Den är lite snällare och tagen blir inte lika skarpa. Ska användas i medhårsriktning. Cirkapris är 70 kronor för ett trepack, knivarna kan beställas hos Kicks.
Ryktstenen är en klassiker i detta hänseende, den tar bort äggen på ett skonsamt och enkelt sätt. Finns hos de flesta ridsportbutiker och kostar mellan 30-40 kronor.
En svettskrapa i metall kan fungera om den har en ganska vass kant. Var dock försiktig så att du inte skadar hästen. Den finns i de flesta ridsportbutiker och kostar oftast under 100 kronor.
Pälsglans sägs hjälpa för att undvika att äggen fäster. Det finns så klart mängder med olika varianter av pälsglans på marknaden.
Och så ska man inte glömma bort det allra billigaste alternativet – att använda sina egna naglar. Viktigt är dock att tänka på att inte klia sig i ögonen eller i ansiktet i direkt anslutning till att man har tagit bort ägg.
I flera forum på nätet tipsar man också om att använda hästens eget saliv, eller eventuellt vatten utblandat med bikarbonat. När hästen kliar sig mot äggen gör nämligen saliven så att de släpper. För att få samma bas som saliv (som kan vara svårt att samla i större mängd) kan man alltså använda bikarbonat och vatten.
Flugan är aktiv på dagen. Så när den svärmar kan det vara idé att ha hästarna inne på dagen och ute på natten, om man upplever att hästarna får mycket ägg.
Läs mer om styngflugan hos Statens veterinärmedicinska anstalt
Kriget mot styngflugelarverna är i gång
Liknande webbartiklar
- Styngflugan skyr kylleran: "Det är som trolleri"
- Veterinärens otäcka upptäckt i hästens mun: ”Larverna kommer fram mellan tänderna”
- Ryktstenens seger över styngflugan
- Högsäsong för styngflugelarver: ”Plockar ut klasar från hästens mun”
- Kriget mot styngflugelarverna är i gång
- Känsligare metod för benskabb framtagen: "Märkte att det saknas en bra diagnostik"
- Kartläggning av EHV-1-utbrottet i Valencia
- SVA: Ökad risk för spridning av EHV-1
- Utbrott av afrikansk hästpest i Thailand
- Coronaviruset – inte samma på häst och människa

Söndag i Herning – det händer i dag
Det är en spännande dag som väntar när det har blivit dags för den individuella VM-finalen i hoppning. Ska det bli ytterligare en svensk medalj?

Jens Fredricson – en andra omgång i toppen
Efter Jens fina prestationer på VM i Herning är han tillbaka i toppen med besked. Men det är ingen magi som tagit honom dit, han brinner för grundlig utbildning.
Därför förespråkar han att börja ryttarkarriären på ridskola

Hästar gör skillnad vid psykisk ohälsa
I Sverige brottas allt fler unga människor med psykisk ohälsa. WHO räknar med att det kommer vara den största sjukdomsbördan i världen år 2030.
”Vi vill vara en resurs för personen där personen har behovet”

80 procent kvar inför söndagens final
Efter att Jens Fredricson travat upp en pigg och fräsch Markans Cosmopolit i veterinärkontrollen inför söndagens VM-final mötte han media.
"Jag gör min grej och fokuserar på prestationen till hundra procent"

Henrik om King Edward: "Han litar på mig"
Henrik von Eckermann har guldet i sin hand inför söndagens final. Här berättar han om känslan och sin fyrbenta familjemedlem som "har allt".

Lena Malmström vidare till paraküren
Lagtävlingen för paradressyrryttarna i VM är avklarad. Sverige kom på 14:e plats. Lena Malmström och Fabulous Fideli är klara för kürfinal.

Världsettan har blivit mamma
Jessica von Bredow-Werndl har blivit mamma. I ett inlägg på Instagram visar hon hur familjens nykomling bekantar sig med hästarna.

Återupplev VM-guldet om och om igen
Sverige tog ett historiskt VM-guld i hoppning i Herning. Det är en prestation man kan se och lyssna på hur många gånger som helst.
Bilder, länkar till SVT:s klipp och SR:s referat med Olsson och Gretzer
Bloggar på Hippson Se alla bloggar

20 års garanti på aluminiumgolv
Sedan Böckmann startade 1956 har de stått för kvalité och säkerhet. Nu tar man det ett steg längre och erbjuder 20 års garanti på aluminiumgolvet.

Hur mycket kostar det att ha häst?
Vad kostar det att ha häst? Skiljer det sig åt om man bor i storstadsområde eller på landet? Om man bor i norr eller söder?

Lördag i Herning – det händer i dag
Det är dags för upplösningen på paradressyrens lagtävling. Dessutom ska de hästar som är kvalade till hoppfinalen ska besiktigas.

Bildfest: Historiskt VM-guld till Sverige
Det blev en fantastisk kväll i Herning när Henrik von Eckermann, Malin Baryard Johnsson, Peder och Jens Fredricson kammade hem lag-guldet.

VM-GULD TILL SVERIGE!!!!
Sverige gjorde det – Henrik von Eckermann, Peder Fredricson, Jens Fredricson och Malin Baryard Johnsson vann redan innan alla ridit klart!
Silver till Nederländerna och brons till Storbritannien

Halvtid i pararyttarnas lagtävling
På fredagen inleddes lagtävlingen i paradressyr, där hälften av ryttarna red och resterande ryttare startar i morgon, lördag.

”Njuter så länge jag kan – han är fantastisk”
Stephanie Holmén är på plats i Herning för att tävla kringklasser, och heja på det svenska laget. Med sig har hon Crusader Ice och "Sparven".

Tvillingfölen som överraskade alla
I början av maj chockade stoet Mysan alla med att föda tvillingar. Efter månader på djursjukhus är det nu två pigga föl som busar på gården.
"Det första fölet var normalstort men det andra vägde bara 29 kilo"

Bildspel: Häng med till framhoppningen
De svenska hoppryttarna leder inför den avgörande VM-laghoppningen i kväll. Bakom kulisserna råder noggrann förberedelse.

Akka ridcenter söker nytt tillstånd
Ägaren till Akka ridcenter ger inte upp. Den 25 juni drogs tillståndet in efter att högsta instans avslagit överklagan. Nu söker ägaren nytt tillstånd.
Ägaren till Ystads Allehanda: "Det ska inte vara några problem"

Möt Ingrid Klimke i nummer 4
I dag börjar nya Hippson att delas ut till prenumeranterna. Och det är ett fullspäckat nummer som landar i brevlådan.

Utveckla hästens språng med travhoppning
Att travhoppa hinder och serier har flera fördelar. Hästen får öva på sin koordination och samtidigt bygga styrka.
Louise Romeikes övning slipar både ryttarens och hästens teknik
Hitta snabbt
Aktuella samarbeten
Senaste expertsvaren


Fråga experterna
Mest läst
Håll dig uppdaterad
Senaste numret
– TEMA: Ryttarfys
– Porträtt: Ingrid Klimke
– Travhoppa för styrka
– Lär hästen piaff
– Köp och import av iberiska hästar
– Bli en mästare på vattenhinder
...och mycket, mycket mer!