Arkivfoto: Tomas Holcbecher
På plats sex på listan över ridsportens mäktigaste hittar vi förbundskaptenen i dressyr, Bo Jenå. Han har ett stort förtroende inom ridsporten och ett gediget kunnande, men vill gärna lyfta fram att det är teamet som lyfter svensk dressyr.
Text: Frida Bank
Hur ser du på begreppet makt generellt?
– Makt är generellt inget som man eftersträvar för att kunna utnyttja, utan makt kommer mer med den positionen man kan få via en befattning. Men man får vara ödmjuk och se till helheten, och ta hand om de resurser man har, utan att det går till överdrift när det kommer till maktutövandet.
Vilken makt inom ridsporten anser du själv att du har?
– Jag vet inte om jag har så mycket makt, visst, jag är ansvarig för uttagningar givetvis. Det är jag som har det sista ordet när det gäller att ta ut lag. Men vi jobbar i ledningsteam och fördelar uppgifterna, det är inte så att jag är någon envåldshärskare på något vis.
Hur vill du använda din maktposition?
– Ungefär som jag gör nu. Vi har ett väldigt väl fungerande team, från ungdomsledarna och hela vägen upp. Vi har en röd tråd, ett system där alla tänker likadant vad gäller uttagningar, och vi har samma grundsyn och värderingar inom ridsporten. Jag är väldigt nöjd med mina medarbetare, absolut.
Vilka frågor inom ridsporten brinner du mest för?
– Att vi ska utvecklas i alla led och vrida upp det ett snäpp till. Att vi ska försöka vara ännu lite bättre när det gäller, inne i ringen. Jag brinner för det, att det finns lite till att skruva på. Vi har varken sämre hästar eller ryttare än något annat land, det är bara att kämpa på. Vi är på god väg, det vill jag framhålla. Louise Nathhorsts arbete med förbundsträningarna, och även Tinne Vilhelmson Silfvén och Mats Eriksson är nyckelpersoner här. Det är inte bara en person, vi är ett helt team som ser till att vi blir bättre bit för bit.
6. Bo Jenå
Vem: Förbundskapten för dressyrlandslaget, dressyrdomare
Förutom att basa för dressyrlandslaget är han med vid uttagningen av hästar till unghäst-VM. Har ett stort förtroende inom ridsporten med ett gediget kunnande. Under hans många år som förbundskapten för dressyrlandslaget har det varit konfliktfritt. Det har inte varit några skandaler och utan sporten och ryttarnas prestationer har stått i fokus.
Tidigare på Hippson.se
Maktlistan plats 7
Maktlistan plats 8
Maktlistan plats 9
Maktlistan plats 10
Maktlistan plats 12-11
Maktlistan plats 14-13
Maktlistan plats 16-15
Maktlistan plats 18-17
Maktlistan plats 20-19
Maktlistan plats 25-21
Maktlistan plats 30-26
"Spegel, spegel på väggen där – säg mig vem som mäktigast i ridsport-Sverige är"
Vem är mäktigast i ridsport-Sverige
Idag (2/3) kan du köpa bokserien Toppa ditt tävlande med 25 % rabatt i vår bokrea. Dessutom helt utan extra fraktkostnad.
Simpel men bra, tycker hippologen och dressyrtränaren Suvi Räsänen om den här övningen. Hon rekommenderar varmt att ställa ut koner när man rider.
Favorit i repris: "Ryttarna blir inte lika sugna på att svänga med handen"
Hippocrates Academy lovar att vara ridskolans bästa vän. Och flera ridskolor bekräftar att de faktiskt har järnkoll sedan de började med systemet.
Vem längtar inte efter att få dra iväg i en fartfylld galopp? Femårige Oakley behöver inte ens några tyglar när han flyger fram på sin pigga ponny.
Skärpta restriktioner kring vilka som får tävla och inte har skapat osäkerhet. Men SvRF planerar inte att ändra på de nuvarande reglerna.
SvRF:s sportchef Andrea Barth menar att utbrottet av EHV-1 vid en tävlingsplats i Spanien är det största utbrottet av sjukdomen i Europa.
Barth: "Jag är ledsen att säga det men det kommer att bli många fataliteter"
Det blir ingen fälttävlan i Badminton i år. Tävlingen var tänkt att hållas utan publik men under måndagen meddelar arrangören att man ställer in.
Astrid har träffat hästen med stort H och nu har den flyttat in i stallet. Samtidigt har andra hästar, som den med de vackraste öronen, lämnat gården.
I månadens foderblogg reder vi ut hur grovtarmsjäsning fungerar, och vad vi kan göra för att tarmen ska fungera så bra som möjligt. Då får vi en friskare häst.
Britt Johansson har arbetat med sadelutprovning sedan 1979 och har gedigen erfarenhet och kunskap när det kommer till lädervård.
Favorit i repris – Britt ger tips och råd: ”Smörj ofta och lite”
Träna sitsen medan du borstar tänderna? Varför inte? Dressyrryttaren och B-tränaren Nina Bengtsson tipsar om bra övningar.
"En korrekt sits gör att hästen får så lite negativ balanspåverkan som möjligt"
Hästarna Molly och Gem väljer själva i vilken hage de ska gå. Om de nu ens känner för att gå i en hage... Duktiga på att hoppa är de i alla fall.
Idag (1/3) kan du köpa övningsboken Träna hästen i naturen med 25 % rabatt i vår bokrea. Dessutom helt utan extra fraktkostnad.
Konkreta råd respekterade ryttare, forskare och veterinärer.
Paulinda Fribergs topphäst Di Lapponia T fyllde 20 år i veckan. Det firade familjen med morötter, födelsedagssång och kramar. Se det söta klippet.
Kirsten Rie Truelsen och hennes två döttrar befinner sig på CES Valencia Spring Tour, där ett stort utbrott av viruset EHV-1 konstaterats.
Klipparbetet på Trolle Ljungby krävde två grönytemaskiner, men nu används bara en: Amazone Profihopper 1500 – en mångsidig, högpresterande åkgräsklippare.
Trädgårdsmästaren: "Maskinen ger gräsmattor av golfbanekvalitet"
En läsares stallkompis brukar stödfodra med lusern/hackad strå. Men hur mycket behövs och hur påverkar det hästens behov av att tugga?
Eva Dahlström: "Bra när man vill få in lite extra protein i foderstaten"
Douglas Lindelöw vann lördagens fyrstjärniga 1,50-hoppning i Vejer de la Frontera i Spanien. Den elvaårige valacken Casquo Blue är i toppform.
Se klippet: "Alla tycker det är väldigt skönt att vara i gång igen"
Få en avspänd och balanserad häst med arbete vid hand. Lotta Zimmermann leder dig genom övningar som ni kan göra från marken.
Sex övningar: Från att acceptera bettet till öppna och sluta
Idag (28/2) kan du köpa samlingsvolymen Dressyr med Hippson med 25 % rabatt i vår bokrea. Dessutom helt utan extra fraktkostnad.
– TEMA: Hållbarhet i stallet
– Porträtt: Tinne Vilhelmson Silfvén
– Öppna för fina slutor
– Balans och rymt mellan hindren
– Motivationen - vad är du?
– Bota vanliga hudproblem
...och mycket, mycket mer!