Foto: Mikael Sjöberg/SvRF (Ulf Brömster) & Annika Grundberg (Peter Kallings)
Peter Kallings är förbundsveterinären och anti-dopingexperten som brinner för djurskydd och hästvälfärd. Och han hittar vi på maktlistans plats 16.
– Positiv makt är för mig när man har möjlighet att påverka och förändra saker till det bättre och få bort det som inte är bra, säger han till Hippson.
På plats 15 hittar vi Svenska ridsportförbundets ordförande Ulf Brömster.
Text: Cajsa Ekström Arman
Hur ser du på begreppet makt generellt?
– Makt och maktmissbruk kan ju utövas både mot människor och hästar. Men positiv makt är för mig när man har möjlighet att påverka och förändra saker till det bättre och få bort det som inte är bra.
Vilken makt inom ridsporten anser du att du har?
– Som förbundsveterinär, ordförande i Hästvälfärdsrådets referensgrupp för djurskydd, smittskydd och antidoping, ordförande i den gemensamma Europeiska dopningskommittén för trav- och galoppsport, EHSLC, samt olika positioner inom det internationella Ridsportförbundet, FEI, anser jag att jag har en bra plattform för att kunna förändra och förbättra djurvälfärden. Jag som sakkunnig med lång erfarenhet av bland annat dopingsfrågor känner att jag har en möjlighet att påverka och förändra både på nationell och internationell nivå.
Hur vill du använda din maktposition?
– Jag hoppas att jag kan påverka och förbättra djurskyddet och hästarnas välfärd. Att jag tack vare min nationella och internationella position kan hjälpa till och driva olika frågor framåt. Det kan gälla allt från antibiotikaanvändning med resistensproblematik till att få bort felaktiga påståenden om olika kommersiella produkters påverkan och behandling. Men med makt följer också ett ansvar, de ska man inte glömma. När man sitter på en viss position måste man väga sina ord och fundera på vilka konsekvenser saker och ting kan få.
Vilka frågor inom ridsporten brinner du mest för?
– Mest brinner jag för djurskydd och hästvälfärdsfrågor. Allt från att förbjuda stjärnsporrar och hyperflektion (”rollkur”, reds anm) till att ta fram Ridsportförbundets ”muntrappa”. I dag upplever jag att alla inom ridsporten arbetar åt samma håll och att få igenom förändringar tar inte alls lika lång tid som det gjorde förr. Vi har bra kommunikationsmöjligheter och det här med hästarnas välfärd ligger verkligen i tiden.
– Sen brinner jag naturligtvis för anti-dopningsarbetet, på såväl gräsrotsnivå som på internationella nivå. Att skapa en större förståelse för vikten av korrekt medicinhantering och hur man undviker vanliga felmedicineringar och misstag liksom att få diskutera dopning och överanvändning av vissa mediciner på veterinärsidan.
– På tredje plats kommer smittskyddet vilket är något vi nu jobbat mycket med inom förbundet tillsammans med hästnäringen och Jordbruksverket. Inte minst med den nya EU-lagen AHL (djurhälsolagen), som ska träda i kraft den 21 april 2021 och som kommer att reglera djurhälsa och smittskydd. Bland annat kommer det ställas nya krav på registrerade hästar. Anledningen till den nya lagen är att man enklare ska kunna smittspåra, bekämpa eller vaccinera vid eventuella utbrott av smittsamma sjukdomar. Det finns sjukdomar i Europa som kan komma att drabba även oss i Sverige och när de kommer vill vi vara förberedda och ha ett färdigt system så vi inte står handfallna gällande smittspårning. Det har vi nytta av även vad gäller kvarka och hästinfluensa. Man måste jobba proaktivt så att man hela tiden ligger steget före och inte steget efter, nog så aktuellt i dessa tider!
16. Peter Kallings
Vem: SvRF:s förbundsveterinär, ordförande i FEI:s arbetsgrupp för dopning- och medicineringssubstanser samt ledamot i dess List Group.
Tillfrågas ofta som expert när ridsportmedia tar upp allt från så kallad rollkur till alternativa behandlingsmetoder. Har genom sina uppdrag makten över landets sporthästar. Noga med att i olika sammanhang poängtera vikten av att behandlingsmetoder och dess effekter ska kunna styrkas genom vetenskap och beprövad erfarenhet.
15. Ulf Brömster
Vem: Ordförande i SvRF.
Sitter på stor formell makt men syns inte så mycket utåt. Något som ändrats under årets sista månader då han har varit mer synlig. Dels i och med domen i tingsrätten där SvRF fälldes och ska ge en tränare hans diplomering åter. Dels i och med SvRF:s beslut, som en konsekvens av Folkhälsomyndighetens rekommendationer, infört ett tävlingsstopp till och med 30 juni 2021.
Idag (2/3) kan du köpa bokserien Toppa ditt tävlande med 25 % rabatt i vår bokrea. Dessutom helt utan extra fraktkostnad.
Simpel men bra, tycker hippologen och dressyrtränaren Suvi Räsänen om den här övningen. Hon rekommenderar varmt att ställa ut koner när man rider.
Favorit i repris: "Ryttarna blir inte lika sugna på att svänga med handen"
I månadens foderblogg reder vi ut hur grovtarmsjäsning fungerar, och vad vi kan göra för att tarmen ska fungera så bra som möjligt. Då får vi en friskare häst.
Vem längtar inte efter att få dra iväg i en fartfylld galopp? Femårige Oakley behöver inte ens några tyglar när han flyger fram på sin pigga ponny.
Skärpta restriktioner kring vilka som får tävla och inte har skapat osäkerhet. Men SvRF planerar inte att ändra på de nuvarande reglerna.
SvRF:s sportchef Andrea Barth menar att utbrottet av EHV-1 vid en tävlingsplats i Spanien är det största utbrottet av sjukdomen i Europa.
Barth: "Jag är ledsen att säga det men det kommer att bli många fataliteter"
Det blir ingen fälttävlan i Badminton i år. Tävlingen var tänkt att hållas utan publik men under måndagen meddelar arrangören att man ställer in.
Astrid har träffat hästen med stort H och nu har den flyttat in i stallet. Samtidigt har andra hästar, som den med de vackraste öronen, lämnat gården.
Hippocrates Academy lovar att vara ridskolans bästa vän. Och flera ridskolor bekräftar att de faktiskt har järnkoll sedan de började med systemet.
Britt Johansson har arbetat med sadelutprovning sedan 1979 och har gedigen erfarenhet och kunskap när det kommer till lädervård.
Favorit i repris – Britt ger tips och råd: ”Smörj ofta och lite”
Träna sitsen medan du borstar tänderna? Varför inte? Dressyrryttaren och B-tränaren Nina Bengtsson tipsar om bra övningar.
"En korrekt sits gör att hästen får så lite negativ balanspåverkan som möjligt"
Hästarna Molly och Gem väljer själva i vilken hage de ska gå. Om de nu ens känner för att gå i en hage... Duktiga på att hoppa är de i alla fall.
Idag (1/3) kan du köpa övningsboken Träna hästen i naturen med 25 % rabatt i vår bokrea. Dessutom helt utan extra fraktkostnad.
Konkreta råd respekterade ryttare, forskare och veterinärer.
Paulinda Fribergs topphäst Di Lapponia T fyllde 20 år i veckan. Det firade familjen med morötter, födelsedagssång och kramar. Se det söta klippet.
Kirsten Rie Truelsen och hennes två döttrar befinner sig på CES Valencia Spring Tour, där ett stort utbrott av viruset EHV-1 konstaterats.
Klipparbetet på Trolle Ljungby krävde två grönytemaskiner, men nu används bara en: Amazone Profihopper 1500 – en mångsidig, högpresterande åkgräsklippare.
Trädgårdsmästaren: "Maskinen ger gräsmattor av golfbanekvalitet"
En läsares stallkompis brukar stödfodra med lusern/hackad strå. Men hur mycket behövs och hur påverkar det hästens behov av att tugga?
Eva Dahlström: "Bra när man vill få in lite extra protein i foderstaten"
Douglas Lindelöw vann lördagens fyrstjärniga 1,50-hoppning i Vejer de la Frontera i Spanien. Den elvaårige valacken Casquo Blue är i toppform.
Se klippet: "Alla tycker det är väldigt skönt att vara i gång igen"
Få en avspänd och balanserad häst med arbete vid hand. Lotta Zimmermann leder dig genom övningar som ni kan göra från marken.
Sex övningar: Från att acceptera bettet till öppna och sluta
Idag (28/2) kan du köpa samlingsvolymen Dressyr med Hippson med 25 % rabatt i vår bokrea. Dessutom helt utan extra fraktkostnad.
– TEMA: Hållbarhet i stallet
– Porträtt: Tinne Vilhelmson Silfvén
– Öppna för fina slutor
– Balans och rymt mellan hindren
– Motivationen - vad är du?
– Bota vanliga hudproblem
...och mycket, mycket mer!